None

Koronawirus - przydatne informacje

4 zdjęć w galerii
W związku z rozprzestrzeniającym się zagrożeniem koronawirusem przedstawiamy przydatne informacje oraz zalecenia Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak ochonić się przed zakażeniem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?
Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:
  1. w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
  2. masz podwyższoną temperaturę,
  3. kaszlesz i masz duszności.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z kraju, w którym występuje koronawirus i masz takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie:
  • bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną:
PSSE Świnoujście tel. (91) 321-24-94, nr telefonu alarmowego 694-493-765
PSSE Kamień Pomorski tel. (91) 382-01-44, nr telefonu alarmowego 694-493-754
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego w regionie, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Masz objawy, ale nie byłeś w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?
Stosuj podstawowe zasady ochrony, zasłaniaj się gdy kaszlesz i kichasz, oraz dbaj o higienę rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.

Przestrzeganie podstawowych zasad zapobiegawczych istotnie wpływają na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce.
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
3. Zachować bezpieczną odległość co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji na stronach:
i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.