13. Dywizjon Trałowców

13. Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej - trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Oprócz trałowców i niszczycieli min dywizjon w swoim składzie posiada Grupę Nurków Minerów. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia.
 
Dowódcą Dywizjonu jest komandor porucznik Jarosław IWAŃCZUK

Historia:

Początek istnienia 13. Dywizjonu Trałowców datuje się na 1921 rok. W tym roku podniesiono banderę wojenną na pierwszych w Polskiej Marynarce Wojennej trałowcach. 
Zakończenie II wojny światowej otworzyło następny rozdział w historii dywizjonu. 5 kwietnia 1946 r. - na przyjętych od ZSRR 9 trałowcach typu BTSZCZ (T-301 "ALBATROS") podniesiono polską banderę wojenną. W 1989 r. w strukturę organizacyjną dywizjonu weszła Grupa Płetwonurków – Minerów. 1 lipca 2006 roku dywizjon zmienił podporządkowanie organizacyjne, przechodząc z helskiej 9FOW do świnoujskiej 8FOW, a 10 października 2006 r. nastąpiło przebazowanie dywizjonu z portu Hel do Portu Wojennego Gdynia. 
 
Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13. Dywizjonu Trałowców w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, takich jak "SANDY COAST", "NORTHERN COASTS", "BALTOPS", "SQUADEX", "PASSEX", "BLUE GAME", czy "OPEN SPIRIT".
 
W 2002 roku ORP "MEWA" jako pierwszy polski okręt został członkiem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO MCM FORNORTH (obecnie SNMCMG1), który rocznie uczestniczy w kilkunastu ćwiczeniach NATO oraz kilkudziesięciu ćwiczeniach sił przeciwminowych. Możliwość stałej współpracy z najlepszymi to dowód na to, że okręty dywizjonu zaliczane są do elity sił przeciwminowych.
 
29 grudnia 2010 r. 13. Dywizjon Trałowców przekazano w podporządkowanie 3 Flotylli Okrętów.  1 listopada 2013 r. jednostka ponownie znalazła się w strukturach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
 
None