Terytorialsi szkolą Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe

3 zdjęć w galerii
Żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej przez 5 dni prowadzili zajęcia wojskowe dla uczniów IV klasy Szkoły Technicznej Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Aleksandrowa Kujawskiego.
-„Prowadzenie zajęć dla uczniów było ciekawym doświadczeniem. Muszę przyznać, że pomimo młodego wieku są bardzo zdyscyplinowani i otwarci na wiedzę. Zadają dużo konkretnych, merytorycznych pytań, co bardzo nas cieszy. Największa satysfakcja dla organizatora szkolenia i instruktorów na punktach nauczania to zainteresowanie ze strony słuchaczy i obserwacja postępów, jakie robią w trakcie szkolenia.” – powiedział dowódca kompanii szkolnej por. Michał Osiński z 81 batalionu lekkiej piechoty w Toruniu.

Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki programowi „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. 8 K-PBOT jest jedną z jednostek patronackich, które szkolą uczniów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w województwie. Zajęcia zostały zorganizowane w formie obozu szkoleniowego w terminie 4-8 września i wzięło w nich udział 23 uczniów. Młode, zmotywowane osoby uczyły się podstaw żołnierskiego rzemiosła. Odbyli szereg zajęć podobnych do tych, które przechodzą żołnierze na szkoleniu podstawowym. Rzut granatem ćwiczebnym, przyjmowanie postaw strzeleckich, ustawienie pojedynczej miny przeciwpancernej, elementy terenoznawstwa czy działanie po ogłoszeniu alarmu o skażeniach to tylko niektóre z zagadnień, jakie zostały zrealizowane. Nie zabrakło również zajęć z udzielania pierwszej pomocy.

To kolejne w tym roku szkolenie, które odbyło się w ramach programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. W lipcu kujawsko-pomorscy Terytorialsi przeprowadzili skróconą służbę przygotowawczą dla absolwentów klas wojskowych liceów oraz szkół technicznych. Uroczysta przysięga wojskowa odbyła się 9 lipca w Inowrocławiu.

Oficer prasowy 8.K-PBOT
por. Paweł BANASIAK