Kobiety, żołnierze – wspaniałe Matki pełniące Terytorialną Służbę Wojskową w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

1 zdjęcie w galerii
26 maja każdemu kojarzy się z jednym – Dniem Matki. Dzień wspaniałych kobiet, które na co dzień pełnią ważne obowiązki związane z ich zawodami oraz dbają o wychowanie swoich dzieci.
Od razu nasuwa się pytanie – kiedy znajdują czas dla siebie? Okazuje się, że dla wielu z nich nie jest to problemem. Co więcej, po raz kolejny w szczytnym celu zdecydowały się dołożyć sobie obowiązków. Coraz więcej Pań realizuje swoje, często odkładane na długie lata marzenia o służbie wojskowej. Jest to możliwe dzięki Wojskom Obrony Terytorialnej, które powstały z myślą o osobach, które chcą łączyć służbę wojskową z pracą i obowiązkami w środowisku cywilnym.

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, która powstała na początku 2018 roku, od samego początku jest ściśle związana z kobietami. Jako jedyna brygada obrony terytorialnej w Polsce ma za patrona kobietę, gen. bryg. Elżbietę Zawacką. Około 1/3 żołnierzy z wcielenia, które 29 maja wypowie słowa roty przysięgi wojskowej to kobiety. W 8.K-PBOT służy wiele matek, wychowujących kolejne pokolenie, dla którego dobro ojczyzny jest rzeczą bardzo ważną. Tak jak w przypadku szer. Jolanty Lewandowskiej i szer. Alicji Lisowskiej (w chwili obecnej jest w trakcie szkolenia podstawowego) zdarza się, że mamy służą razem ze swoimi dziećmi.

szer. Jolanta Lewandowska

1. Kto wstąpił do WOT pierwszy, Pani czy córka?
-Jako pierwsza z rodziny zasiliłam szeregi WOT-u. Jestem z wcielenia, które odbyło się 7 grudnia 2019 r.

2. Co zmotywowało Panią do wejścia w szeregi 8.K-PBOT?
-Od najmłodszych lat pasjonowało mnie wojsko. Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej dało mi możliwość samorealizacji i niesienia pomocy lokalnej społeczności. Motywacją do wstąpienia w szeregi WOT była ambicja i chęć zdobywania nowych doświadczeń.

3. Czym zajmuje się Pani na co dzień w życiu cywilnym?
-Pracuje zawodowo jako pielęgniarka w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy oraz w Przychodni Lekarskiej ,,Świat Zdrowia”. W wolnym czasie lubię podróżować i zwiedzać.

4. Jaka była reakcja rodziny na Pani decyzję o zostaniu żołnierzem?
-Część rodziny była pozytywnie zaskoczona. Rodzice są dumni, że służę w wojsku.

5. Zdarza się Pani porównywać swoje osiągnięcia razem z dzieckiem (np. wyniki strzelań szkolnych)? Wymieniacie się doświadczeniami?
-Po każdej „rotacji” porównujemy swoje wyniki, udzielając sobie nawzajem rad. W niektórych przypadkach nawet rywalizujemy ze sobą w celu motywacji.

6. Co czuje matka, której dziecko decyduje się na dojrzałą decyzję służby Ojczyźnie?
-Rozpiera mnie duma i szczęście, że mam taką córkę. Oczywiście pojawiał się strach, aczkolwiek chciałam jak najmocniej wspierać swoje dziecko w spełnianiu marzeń.

7. Co powie Pani kobietom, w tym również matkom, które chcą zostać żołnierzem i myślą, czy Wojska Obrony Terytorialnej są dla nich?
-Wojska Obrony Terytorialnej umożliwiają głębsze poznanie siebie i pokonanie własnych słabości. Kursy oraz szkolenia zapewniają nabycie wiedzy wraz z nowymi umiejętnościami.

szer. Paulina Lewandowska

1. Niewiele osób ma możliwość służyć razem z rodzicami. Jesteś dumna z mamy?
-Mama jest dla mnie autorytetem. W chwili Jej przysięgi nie zabrakło wzruszenia. Jestem dumna z mojej Mamy. Pokazała mi, że nigdy nie można zwątpić w siebie i swoje możliwości.

2. Co robisz na co dzień w życiu cywilnym?
-Uczęszczam do Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich nr 8 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Bydgoszczy na profilu technik żywienia i usług gastronomicznych. Poza zajęciami dorabiam jako kelnerka bądź hostessa. W wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi lub czytam książki.

3. Może kolejny członek rodziny zastanawia się nad wstąpieniem w nasze szeregi?
-Po wcieleniu moim i Mamy w naszej rodzinie wzrosło zainteresowanie na temat WOT-u. Nie wykluczamy, że jeszcze ktoś z naszej rodziny zasili szeregi OT.

4. Jakie masz dalsze plany odnośnie służby wojskowej (rozwój na obecnie zajmowanym stanowisku, kurs podoficerski/oficerski, służba zawodowa)?
-Swoją przyszłość bardzo wiążę z wojskiem. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury mam zamiar starać się o możliwość dołączenia do służby zawodowej.

5. Czego życzysz swojej oraz innym Mamom w dniu ich święta.
-Wszystkim Mamom życzę przede wszystkim wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz nieustającej wiary w siebie. Dużo szczęścia w życiu zawodowym i prywatnym.

szer. Alicja Lisowska

1. Kto wstąpił do WOT pierwszy, Pani czy syn?
-Wspólnie zgłosiliśmy się do WKU w Grudziądzu. Ja nie miałam do końca przekonania z racji mojego wieku i wątpliwości czy dam sobie radę razem z innymi uczestnikami, którzy są dużo młodsi ode mnie. Syn miał wcześniejsze przeszkolenie, przez co dostał powołanie 3 miesiące wcześniej.

2. Co zmotywowało Panią do wejścia w szeregi 8.K-PBOT?
-Zainspirował mnie mój syn, swoim zaangażowaniem i opowiadaniem o WOT.

3. Czym zajmuje się Pani na co dzień w życiu cywilnym?
-Na co dzień pracuje z młodzieżą. W wojsku chcę wykorzystać moje wykształcenie medyczne.

4. Jaka była reakcja rodziny na Pani decyzję o zostaniu żołnierzem?
-Na początku było zaskoczenie, ale po dłuższych rozmowach bardziej mnie rozumieli i słuchali z zainteresowaniem.

5. Zdarza się Pani porównywać swoje osiągnięcia razem z dzieckiem (np. wyniki strzelań szkolnych)? Wymieniacie się doświadczeniami?
-Raczej nie porównujemy, ale rozmawiamy o tym i wzajemnie się dopingujemy.

6. Co czuje matka, której dziecko decyduje się na dojrzałą decyzję służby Ojczyźnie?
-Jest bardzo dumna z syna, a jeszcze bardziej z tego, że są to jego wybory.

7. Co powie Pani kobietom, w tym również Matkom, które chcą zostać żołnierzem i myślą, czy Wojska Obrony Terytorialnej są dla nich?
-Drogie Mamy, warto spróbować własnych sił i jestem pewna, że po skończonym szkoleniu będziecie mocniejsze, jeszcze bardziej pewne siebie i pobudzone do nowych działań.

kpr. Jakub Lisowski

1. Niewiele osób ma możliwość służyć razem z rodzicami. Jesteś dumny z mamy?
-Oczywiście, jestem dumny z mamy. Dobrze znosi szkolenie. Zawsze, gdy ma z czymś problem chętnie jej pomagam.

2. Co robisz na co dzień w życiu cywilnym?
-Studiuję wojskoznawstwo oraz pracuję jako kurier rowerowy.

3. Może kolejny członek rodziny zastanawia się nad wstąpieniem w nasze szeregi?
-Na ten moment nie, ale nie wiadomo czy ich nie przekonamy swoim przykładem.

4. Jakie masz dalsze plany odnośnie służby wojskowej (rozwój na obecnie zajmowanym stanowisku, kurs podoficerski/oficerski, służba zawodowa)?
-Na ten moment chciałbym zdobyć i dobrze ugruntować wiedzę, aby odpowiednio radzić sobie z obecnymi obowiązkami.

5. Czego życzysz swojej oraz innym Mamom w dniu ich święta?
-Wytrwałości w dążeniu do celów, zdrowia w tym ciężkim okresie oraz wsparcia od najbliższych.

Oficer prasowy 8.K-PBOT
por. Paweł BANASIAK