Wodny Gepard-21

24 zdjęć w galerii
Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) w Wędrzynie trwa część główna ćwiczenia 6 batalionu powietrznodesantowego (6bpd) z Gliwic pk. Gepard-21.
Tegoroczne główne ćwiczenie gliwickich spadochroniarzy odbywa się w dwóch etapach. Pierwszym było desantowanie z początkiem czerwca pododdziału jako Grupy Powietrznodesantowej na Pustynię Błędowską w ramach ćwiczenia Rybołów-21. Drugim, realizowana w dniach 21-25 czerwca część taktyczna i ogniowa na terenie OSPWL Wędrzyn będąca kontynuacją wcześniejszego desantu.

W poniedziałek 21 czerwca żołnierze 6bpd wykonali szturm na obiekt opanowując teren i tworząc przyczółek powietrznodesantowy. Po kilkunastu godzinach obrony spadochroniarze rozpoczęli wycofanie. Na ich drodze stanęła przeszkoda wodna przez którą musieli przeprawić zarówno siebie, cały sprzęt jak i rannych.

Ostatnim elementem szkolenia jest wykonanie strzelań sytuacyjnych z łodzi oraz kierowanie ogniem kompanii w dzień i w nocy.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie gotowości spadochroniarzy do działania jako grupa powietrznodesantowa a w szczególności: planowania, organizowania i prowadzenia działań w ugrupowaniu własnym i przeciwnika w terenie lesisto-jeziornym ze szczególnym uwzględnieniem pokonywania przeszkody wodnej oraz umiejętności realizacji wybranych aspektów działań nieregularnych.

Tekst: kpt. Agata Wilga
Zdjęcia: st. szer. Sebastian Brzezina