Pierwszy skok

14 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 6 BPD
Pierwsze w tym roku podstawowe szkolenie spadochronowo-desantowe w batalionach 6 BPD ukończyło właśnie niemal 200 osób, większość to żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej
Desant z lecącego na wysokości 400 m samolotu CASA C-295M może być wielkim przeżyciem. Przekonali się o tym nowo wyszkoleni spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

– Przez ostatnie dwa tygodnie we wszystkich jednostkach 6 Brygady Powietrznodesantowej było prowadzone podstawowe szkolenie spadochronowo-desantowe. Ukończenie kursu jest warunkiem dopuszczającym żołnierzy do wykonania pierwszego skoku ze spadochronem – mówi por. Malwina Jarosz, oficer prasowy 6 BPD. Podstaw spadochroniarstwa w 6 Brygadzie uczyło się ponad 180 żołnierzy, kolejnych kilkudziesięciu szkolenie ukończy w następnym tygodniu. – Wśród przyszłych spadochroniarzy mieliśmy wielu żołnierzy, którzy albo są w trakcie szkolenia specjalistycznego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, albo już zakończyli DZSW i przeszli do służby zawodowej – dodaje rzeczniczka.

Kandydaci na spadochroniarzy jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia musieli zaliczyć egzamin ze sprawności fizycznej (zgodnie z normami dla wojsk powietrznodesantowych) na ocenę minimum dobrą. Każdy z żołnierzy musiał także uprzednio otrzymać pozytywne orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o braku przeciwwskazań do służby w wojskach powietrznodesantowych.
– W trakcie szkolenia instruktorzy zwracali nam uwagę na komendy świetlne i dźwiękowe, które pojawiają się na pokładzie statku powietrznego, mówili, by uważnie słuchać komend instruktora pokładowego. Uczyli nas zachowania podczas sytuacji awaryjnych. Dowiedzieliśmy się, czym jest kalafior, kicha, podkowa (potoczne nazwy sytuacji awaryjnych) – mówi Karolina. Szeregowa jesienią ubiegłego roku przeszła szkolenie specjalistyczne w ramach DZSW i dziś jest już w służbie zawodowej. – W cywilu wykonałam dwa skoki spadochronowe, ale czekam z niecierpliwością na ten pierwszy, wojskowy skok – mówiła tuż przed desantowaniem. A to odbyło się dla nowo wyszkolonych żołnierzy 6 BPD w czwartek. Wojskowi desantowali się na Pustynię Błędowską z pokładu transportowca C-295M CASA. Żołnierze skakali z wysokości 400 m ze spadochronami AD-95.

Tekst: https://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/39180?t=Pierwszy-skok
Zdjęcia: 6 BPD