Kalendarz z mundurem

Kalendarz z mundurem

Autor zdjęcia: MM
Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło nowy projekt edukacyjny
Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało nowy projekt edukacyjny pod nazwą „Kalendarz z mundurem” skierowany do szkół podstawowych (klasy VII-VIII) oraz ponadpodstawowych w całym 2020 roku.

W ramach projektu jednostki wojskowe do szkół w całej Polsce będą dostarczały kalendarz na rok 2020, na którym zaznaczono święta wojskowe oraz ważne rocznice wydarzeń historycznych z dziejów oręża polskiego. 

Żołnierze, na zaproszenie szkół, będą prowadzić zajęcia z uczniami i opowiadać o wydarzeniach zaznaczonych w „Kalendarzu z mundurem”. Znalazły się w nim, m.in., takie daty jak 14 lutego – utworzenie Armii Krajowej, 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 29 maja – Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, 17 września – agresja sowiecka na Polskę czy 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości. Łącznie przygotowano 19 scenariuszy lekcji.

Podczas spotkań, żołnierze będą opowiadać także o historii i współczesnych zadaniach swojego rodzaju sił zbrojnych, aktualnym zaangażowaniu Polski w działania NATO, misjach zagranicznych UE czy ćwiczeniach wojskowych, które odbywają się na polskich poligonach. 

W sprawie ustalenia szczegółów udziału żołnierza w lekcjach należy kontaktować się z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Krakowie (tel. 261 134 978) jednocześnie zachęcamy do korzystania z materiałów dydaktycznych dostępnych na stronie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej i wykorzystywania ich na lekcjach. Zajęcia mogą odbywać się w szkole lub na terenie jednostki wojskowej.