None

Narodowe Święto Niepodległości

2 zdjęć w galerii
Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Zgodnie z krakowską tradycją tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie, od godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu mieszkańcy Krakowa i Małopolski modlili się za Ojczyznę podczas mszy św. koncelebrowanej przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Msza zakończyła się o godz. 12.00 wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
W dalszej części obchodów pochód patriotyczny, sformowany na Wawelu udał się na plac im. ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty, a następnie przez Rynek Główny na plac Jana Matejki, na którym odbyła się uroczysta zmiana wart, połączona z Apelem Pamięci oraz wręczeniem przez Wojewodę Małopolskiego orderów, a także Aktów Nadania Obywatelstwa Polskiego.
Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów i pojazdów wojska oraz innych służb mundurowych po ulicy Basztowej.
Uroczystym obchodom towarzyszyła asysta wojskowa wystawiona przez 6 Brygadę Powietrznodesantową oraz inne jednostki wojskowe garnizonów Kraków i Kraków- Balice, a także asysta wystawiona przez Policję, Straż Pożarną i Straż Miejską Miasta Krakowa.