Kilka słów o żołnierzach 6 MBOT

Z sali lekcyjnej na poligon? 
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty: w Grójcu, Radomiu, Płocku i Pomiechówku oraz samodzielnych kompanii. 

Niektórzy z nas o wojsku marzyli od dziecka, inni – dali się namówić niedawno. Każdy z nas ma osobną historię, ścieżkę życia. W naszych szeregach służą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Są wśród nas małżonkowie, rodzice i single. W szeregach 6 MBOT służą przedstawiciele wielu zawodów  - nauczyciele, informatycy, mechanicy, muzycy, przedstawiciele zawodów medycznych, kucharze czy handlowcy. Słowem, w „6 Mazowieckiej” fachowców nie brakuje. 

Dlaczego tu jesteśmy?

Motto, które motywuje

 

Zawsze gotowi, zawsze blisko – to słowa, które przyświecają wszystkim żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. W 6 Mazowieckiej Brygadzie OT znamy je doskonale. Od 2017 roku, kiedy utworzono 6 MBOT jesteśmy tam, gdzie lokalne społeczności potrzebują naszej pomocy. Zawsze gotowi – reagujemy szybko na sytuacje kryzysowe. Zawsze blisko – pomoc WOT kierowana jest przede wszystkim do mieszkańców naszych stałych rejonów odpowiedzialności. Pomagamy zatem naszym bliskim, znajomym, sąsiadom.

 

Realny wpływ na bezpieczeństwo

 

Można pomyśleć: „Przecież nie ma wojny, czy potrzebni są kolejni żołnierze?”. Jak najbardziej! Wprawdzie dziś nie musimy przelewać krwi, jednak działalność żołnierzy OT nie ogranicza się do walki na froncie. Frontem działań każdego z batalionów jest natomiast jego stały rejon odpowiedzialności.

 

Podejmowanych przez terytorialsów aktywności nie da się zaszufladkować. Czas pandemii pokazał, jak ważną formacją są WOT. Angażujemy się w różnego rodzaju działania, których celem jest wspieranie lokalnych społeczności. Jesteśmy w szpitalach i placówkach medycznych gdzie mierzymy temperaturę, uzupełniamy dokumentację medyczną, organizujemy i obsługujemy punkty poboru wymazów. Bierzemy udział w transportach żywności czy środków ochrony osobistej, oddajemy krew i osocze, aktywnie promujemy HDK.

 

Jednak działalność żołnierzy 6 MBOT nie ogranicza się jedynie do działań związanych z pandemią. Pomagamy w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych, spowodowanych m.in. klęskami żywiołowymi. Walczymy z ich skutkami, ale przede wszystkim zapewniamy bezpieczeństwo mieszkańcom terenów dotkniętych zagrożeniem.  

 

Walka z żywiołami czy poszukiwanie osób zaginionych, ale również spotkania z młodzieżą i udział w uroczystościach patriotycznych są nam dobrze znane. Jednak to jedynie niewielka część tego, z czego znani są terytorialsi z południowego Mazowsza.

 

Bóg, honor, ojczyzna – tak najprościej opisać wartości, które nam przyświecają. To nimi kierujemy się nie tylko na służbie, ale również w codziennym życiu.