Żołnierze 64 i 65 blp szkolili się z UTM

30 zdjęć w galerii
Dwudziestu żołnierzy zawodowych i TSW z batalionów w Płocku i Pomiechówku szkoliło się wykorzystując zestawy konwersyjne do amunicji barwiącej do karabinków MSBS Grot. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli m.in. planowanie i sposoby podejścia do budynków.
System treningowy UTM (Ultimate Training Munitions) według użytkowników i specjalistów zapewnia największy realizm podczas treningu. - Specjalnie opracowana amunicja UTM miota pocisk barwiący, doskonale symulując w ten sposób działanie prawdziwej amunicji. Po instalacji zestawu konwersyjnego UTM, karabinek działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Zachowana jest pełna automatyka broni, zarówno w trybie samopowtarzalnym, jak i samoczynnym. Wszystkie czynności manipulacyjne są identyczne, jak przy strzelaniu amunicją ostrą - wyjaśnia Małgorzata Pirosz z Fabryki Broni w Radomiu.

Zestaw konwersyjny na amunicję UTM służy do przystosowania dowolnego karabinka MSBS GROT – 5,56 do strzelania amunicją treningową UTM. W jego skład wchodzi zespół zamka oraz magazynek, który jest wykonany z tworzywa sztucznego w kolorze niebieskim i ma pojemność 30 naboi. Zespół zamka zastępuje standardowe suwadło i zamek.

- Szkolenia odbywają się zgodnie z harmonogramem i są bardzo chwalone przez żołnierzy. Dzięki wykorzystaniu zestawu konwersyjnego na amunicję UTM do karabinka GROT, żołnierze mają możliwość bezpiecznej nauki posługiwania się bronią przy zachowaniu pełnego realizmu pola walki, w tym m. in. treningu Force-On-Force, czyli treningu z możliwością wymiany ognia pomiędzy uczestnikami – wyjaśnia Dominik Łodygowski, instruktor z Fabryki Broni.

W szkoleniu udział wzięli udział żołnierze zawodowi oraz żołnierze terytorialnej służby wojskowej z 64 blp w Płocku oraz 65 blp w Pomiechówku. Uczestnicy szkolenia ćwiczyli planowanie i sposoby podejścia do budynków, zdobywanie pojedynczych pomieszczeń oraz przemieszczanie się wewnątrz obiektów.

Do tej pory odbyło się już kilkanaście podobnych szkoleń dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z całego kraju. Oprócz żołnierzy 6 MBOT, którzy w szkoleniu uczestniczyli w dwóch turach (64 i 65 blp, a wcześniej 61 i 62 blp), szkolili się również żołnierze 2 Lubelskiej, 8 Kujawsko- Pomorskiej czy 5 Mazowieckiej BOT.

Szkoleniu przyglądali się przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej: płk Piotr Górniak, płk Bartłomiej Rybak, ppłk Marcin Dąbrowski, ppłk Waldemar Kulak, ppłk Piotr Osiński, mjr Krystian Głyżewski oraz mjr Daniel Chądzyński. Z ramienia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zmagania żołnierzy obserwowali szef sztabu - ppłk Roland Waszkowiak oraz oficer sekcji szkoleniowiej, ppor. Dariusz Mrozowicz.