Bogate obchody Święta Wojska Polskiego na terenie 6 MBOT

54 zdjęć w galerii
Upamiętnienie Bohaterów Bitwy Warszawskiej, modlitwa w intencji Ojczyzny i pikniki wojskowe – również z udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Społeczność 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej aktywnie włączyła się w obchody Święta Wojska Polskiego.
Na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Corocznie 15 sierpnia we wszystkich kościołach polowych w Polsce sprawowane są Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach odczytywany jest Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.

Pikniki wojskowe pod patronatem Ministra Obrony Narodowej

Żołnierze 6 MBOT uczestniczyli w czterech piknikach wojskowych pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP” pod patronatem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Pikniki w Iłży, Zwoleniu, Teresinie i Radzyminie stały się okazją do uczczenia pamięci bohaterskich przodków i obrońców Ojczyzny, ale również zapoznania się z żołnierzami WOT, ich misją i podejmowanymi przez nich działaniami.

W pikniku wojskowym w Teresinie udział wzięli prezydent RP Andrzej Duda oraz szef resortu Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Minister Błaszczak podziękował żołnierzom terytorialnej służby wojskowej za ofiarną służbę w czasie pandemii. - Ta służba była niezwykle ciężka, wymagająca, ale żołnierze zdali egzamin wzorowo. Byli zawsze tam, gdzie była potrzeba niesienia pomocy i to zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i Wojsk Ochrony Terytorialnej – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

Żywa pamięć o bohaterach na szczeblu lokalnym...

W wielu miejscowościach z terenu 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawowane były Msze św. w intencji bohaterów, a w miejscach pamięci składane były kwiaty i zapalane były znicze. 

Żołnierze 6 MBOT uczestniczyli w Mszach świętych i uroczystościach rocznicowych m.in. w Grójcu, Pruszkowie, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim, Borowie, Otwocku,  Radomiu, Płocku, Pomiechowie czy Nowym Dworze Mazowieckim.

... i centralnym

Delegacja żołnierzy wzięła udział w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego w Warszawie. Mazowieccy terytorialsi uczestniczyli w defiladzie, a swoją obecność zaznaczyli biało czerwonymi flagami. 

Odsłonięcie muralu w Kozienicach

Mazowieccy terytorialsi uczestniczyli również w obchodach Święta Wojska Polskiego w Kozienicach. Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości, a następnie przeniosły przed blok na Osiedlu Energetyki, gdzie odsłonięty został mural upamiętniający bitwę pod Kozienicami stoczoną w kwietniu 1656 roku.

Wydarzenia towarzyszące

Terytorialsi wpierali również punkty szczepień przy Muzeum Powstania Warszawskiego i na pl. Piłsudskiego w Warszawie, uczestniczyli również w biegach "Tropem Wilczym" oraz "Międzynarodowym VI Birgu Ulicznym Obrońców Płocka 1920 Roku". Żołnierze zaangażowali się również w obchody 101. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami oraz 100. rocznicy odznaczenia Płocka i jego mieszkańców Krzyżem Walecznych organizowane przez Hufiec ZHP Płock. 

Warto dodać, że w organizację i przeprowadzenie uroczystości rocznicowych związanych ze Świętem Wojska Polskiego zaangażowanych było ponad 200 osób, z czego prawie 100 zabezpieczało pikniki wojskowe „Zostań Żołnierzem RP”.

Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły się również w 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Relacja tutaj: https://www.wojsko-polskie.pl/6bot/articles/aktualnosci-w/swieto-wojska-polskiego-w-6-mbot/. 


Foto kolejno: Teresin, Zwoleń, Radzymin, Iłża, Warszawa, Radom, Kozienice, Borowie, Płock.