Siostry Joanna i Beata - żołnierze 5.MBOT
Ppor. Joanna Ptaszkiewicz od roku jest żołnierzem 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do terytorialnej służby wojskowej zgłosiła się razem z siostrą, ppor. Beatą Karpińską. Na początku 2019 roku obie stawiły się w koszarach 5.MBOT, by rozpocząć szkolenie wyrównawcze dedykowane osobom, które już wcześniej miały styczność z wojskiem. 

Drogi życiowe obu sióstr nie od razu wiodły do wojska. Joanna ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i podobnie jak jej siostra Beata pracowała jako konsultant medyczny. Inspiracją do założenia munduru dla obu dziewczyn byli dwaj starsi bracia, którzy po szkole średniej swoją edukację kontynuowali w Wyższej Szkole Oficerskiej we Wrocławiu. W 2016 roku, służbą przygotowawczą w NSR, obie siostry  rozpoczęły swoją przygodę z wojskiem. Po jej zakończeniu poszły krok dalej,  rozpoczynając kurs oficerski na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którego ukoronowaniem było uzyskanie patentu oficerskiego. 

- nawet sekundy nie było wahania podczas podejmowania decyzji o służbie Ojczyźnie i założenia upragnionego munduru – wspomina ppor. Ptaszkiewicz – to nasz starszy brat namówił mnie, żebym spróbowała sił w wojsku. W naszej rodzinie mundur żołnierza to pewnego rodzaju świętość. Od najmłodszych lat uczono nas, że bycie Polakiem to powód do dumy i że bez względu na to, gdzie się znajdujemy, nigdy nie należy zapominać, skąd pochodzimy – dodaje druga z sióstr. 

W listopadzie 2019 roku siostry zostały żołnierzami 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiwicza. 

- od 12 miesięcy z dumą służę w 5 MBOT jako żołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową (TSW). Był to czas, który utwierdził mnie w przekonaniu, że wojsko to moje miejsce na ziemi. Szczególnie trudny czas pokazał potrzebę służby Ojczyźnie, aby inni mogli czuć się bezpiecznie  – mówi pani Joanna. – decyzja o wstąpieniu w szeregi WOT  była jedną z lepszych, jakie podjęłam w życiu – dodaje ppor. Karpińska - służba TSW spełnia moje oczekiwania. Mam możliwość rozwijania swoich zainteresowań, nabywam praktyczną wiedzę i umiejętności. W WOT cenię to, że spotykam mnóstwo wspaniałych ludzi. Ludzi z pasją, ambicjami i chęcią pomocy innym –  kontynuuje Karpińska.

Rodzeństwo zostało wychowane w duchu patriotyzmu - wartości takie jak honor, patriotyzm, pokora, szacunek i pomoc innym towarzyszą nam od dzieciństwa. Z dumą i pełną odpowiedzialnością zakładam mundur a inspirację mam szczęście czerpać od starszych braci, którzy również są oficerami Wojska Polskiego. Razem z siostrą oddajemy Ojczyźnie to co przez wiele lat pokazywali nam rodzice – puentuje ppor. Ptaszkiewicz. 

18 grudnia w Urzędzie Gminy w Opinogórze mama wojskowego rodzeństwa, Pani Zofia Jękalska, otrzymała medal Za Zasługi dla Obronności Kraju.