Dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej
 • Dowódca 5MBOT płk Mieczysław GURGIELEWICZ
  Dowódca 5MBOT płk Mieczysław GURGIELEWICZ
  płk Mieczysław GURGIELEWICZ urodził się w 1975r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarneckiego w Poznaniu (1999). Przez pierwsze lata służby zawodowej zajmował stanowiska w pododdziałach czołgów 6 Brygady Kawalerii Pancernej w Stargardzie Szczecińskim i 16 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu - dowódca plutonu, oficer operacyjny batalionu, dowódca kompanii.
  W latach 2004-2016 służył w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej na stanowiskach: oficer sekcji, szef sekcji rozpoznawczej i zastępca szefa sztabu brygady. W czasie służby w 15BZ dwukrotnie wykonywał obowiązki w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych: w 2007r. PKW UNDOF na Wzgórzach Golan oraz w 2011 roku PKW w Islamskiej Republice Afganistanu.
  Od września 2016r. pełnił służbę w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej na stanowiskach szef sztabu następnie zastępca dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
  Z dniem 01.05.2020r. decyzją Ministra Obrony Narodowej wyznaczony na Stanowisko Dowódcy 5.MBOT.
   
 • płk dypl. Andrzej Wasielewski
  płk dypl. Andrzej Wasielewski

  płk dypl. Andrzej Wasielewski pochodzi z Lidzbarka Welskiego (dawne województwo ciechanowskie, obecnie powiat działdowski w województwie warmińsko-mazurskim). Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu oraz Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie. Po ukończeniu Szkoły oficerskiej, dostał przydział do 1. Brygady Artylerii w Węgorzewie, w której służył do 2004 r. W latach następnych, pełnił funkcje sztabowe w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. 

  W międzyczasie, kilka lat spędził na misjach zagranicznych. Służył m.in. W Polskim Kontyngencie Wojskowym w Libanie, w Afganistanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej (jako szef grupy obserwatorów). Na dowódcę 5. MBOT wyznaczony został 22 maja 2017r., od tego czasu oficjalnie rozpoczęło się formowanie Brygady Wojsk OT 

  w Ciechanowie.

  30 kwietnia 2020 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę, przekazując obowiązki płk Mieczysławowi Gurgielewiczowi.