Mazowieccy terytorialsi rozpoczynają ćwiczenie OSŁONA-21

1 zdjęcie w galerii
W najbliższy piątek (5 listopada) żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczną 72 godzinne ćwiczenie, które ma być odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na wschodniej granicy.
Od 5 do 7 listopada blisko 250 żołnierzy 53 i 54 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady OT, przez 3 dni będzie ćwiczyć w gminie Sarnaki, w powiecie łosickim. Ćwiczenia odbędą się m.in. w Serpelicach, Tłoczni Gazów w Hołowczycach oraz na moście torowym w Fronołowie.

Podczas ćwiczeń sprawdzony zostanie system powiadamiania oraz alarmowego stawiennictwa żołnierzy, żołnierze będą przygotowywać miejscowości do obrony, ćwiczyć patrolowanie, rozpoznanie obrazowe z wykorzystaniem statków bezzałogowych, poszukiwanie oraz izolację grup dywersyjno- rozpoznawczych. Jednym z istotnych punktów ćwiczenia jest współpraca z samorządami oraz innymi służbami, tj. Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna. Podczas ćwiczeń będą wykorzystywane środki pozoracji pola walki, ale tylko poza terenami zabudowanymi i w uzgodnieniu z lokalnymi samorządami.

Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie odporności i potencjału obronnego społeczności lokalnej w rejonie przygranicznym.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej niemalże od samego początku kryzysu na granicy wspierają Straż Graniczną poprzez udostępnienie masztów oświetleniowych, patrolowanie rejonów przygranicznych zarówno z lądu, wody jak i powietrza.
 

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Tel. 261 341 226
727 041 568
ane.szczepaniak@ron.mil.pl
www.wojsko-polskie.pl/5bot/