Ruszyło pierwsze Test & Go na Mazowszu

Ruszyło pierwsze Test & Go na Mazowszu

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Bartosz Syta
28 maja w Czerwińsku nad Wisłą ruszyło pierwsze na Mazowszu centrum testowe Test & Go. Ratownicy medyczni 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierają próbki do badań od pracowników sezonowych tamtejszych plantacji truskawek.

Wczoraj w Czerwińsku nad Wisłą żołnierze 5 Brygady zorganizowali mobilny punkt poboru próbek na obecność koronawirusa. Napływ z zagranicy dużej ilości pracowników sezonowych, którzy szukają zarobku na plantacjach truskawek w okolicach Czerwińska, spowodował konieczność przebadania ich pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Centrum testowe mogło ruszyć dzięki współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną, lokalnego samorządu oraz KRUS.
Zorganizowane przez żołnierzy centrum Test & Go zostało rozstawione przy Urzędzie Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą i składa się z mieszkalnych kontenerów wojskowych oraz namiotów, które tworzą 3 strefy: strefę wyczekiwania, strefę pobierania materiału do badań. Wymazy są pobierane od osób, które wcześniej zostały zgłoszone przez KRUS do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Wczoraj wykonano ponad 90 testów, a na dziś zaplanowanych jest ponad 60.
Pobieranie wymazów staje się jednym z głównych zadań WOT w ramach operacji Odporna Wiosna. Obecnie w 5MBOT działa 5 mobilnych zespołów wymazowych, złożonych z mazowieckich terytorialsów oraz żołnierzy jednostek operacyjnych. Zespoły te codziennie wykonują ok 100 wymazów na terenie Mazowsza. Od początku trwania operacji przeciwkryzysowej ratownicy medyczni 5 MBOT pobrali łącznie ponad 4,5 tysiąca wymazów.

 

Aneta SZCZEPANIAK
Rzecznik prasowy
5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Tel. 261 341 226
727 041 568
ane.szczepaniak@ron.mil.pl