Nominacja generalska Dowódcy 4. Skrzydła

16 zdjęć w galerii
Akt mianowania gen. bryg. pil. Wojciechowi Pikule wręczył Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda w niedzielę 1 marca na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas Centralnych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował ośmiu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie.

„Generalska gwiazdka to zobowiązanie do służby ojczyźnie z jak największym zaangażowaniem. To, że otrzymaliście nominacje właśnie dziś pokazuje jaka postawa jest oczekiwana od żołnierzy, a w szczególności od generalicji” – mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

"Gratuluję (…) generałom. Dziękując im za służbę podkreślałem, że generalska gwiazdka, czy to ta pierwsza, oznaczająca wejście do korpusu generalicji, czy kolejna, to zobowiązanie do służby ojczyźnie jak najlepiej, jak najwierniej i z jak największym zaangażowaniem. To, że otrzymaliście nominacje właśnie dziś stanowi znak tego, jaka postawa oczekiwana jest od polskich żołnierzy, oficerów, a w szczególności od generalicji" – dodał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

***
 
Generał brygady pilot Wojciech Pikuła służbę wojskową rozpoczął w 1981 roku jako podchorąży Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Po jej ukończeniu, w 1985 roku został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe w 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego jako pilot-instruktor. W 1990 roku objął stanowisko Dowódcy klucza lotniczego w 40. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, gdzie następnie pełnił funkcję Szefa strzelania powietrznego.

Kolejne lata to ponowna służba w 8. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego na stanowisku Szefa strzelania powietrznego. W 1998 roku rozpoczął służbę w Dowództwie 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego, kolejno na stanowiskach nawigatora, Starszego inspektora, Szefa sekcji szkolenia lotniczego, Szefa bezpieczeństwa lotów oraz Szefa szkolenia.

W 2004 roku ukończył studia podyplomowe „Zintegrowane systemy zarządzania” na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Następnie, w latach 2005-2008 pełnił służbę w Międzynarodowych Strukturach Wojskowych NATO na stanowisku Szefa wydziału „Concept Development” w Połączonym Centrum Działań Bojowych (Joint Warfare Centre) w Stavanger (Norwegia). Lata te zaowocowały ukończeniem licznych kursów zagranicznych, takich jak: NATO Orientation Course oraz NATO Expeditionary Operations Course w Oberammergau (Niemcy), Capability Development Course w Norfolk (VA, USA), a także Confrontation and Collaboration Analytics Course w Alexandrii (VA, USA). Po powrocie do kraju w 2008 roku objął stanowisko Dowódcy 12. Bazy Lotniczej.

W roku 2009 pełnił obowiązki Dowódcy międzynarodowego cywilno-wojskowego lotniska, tzw. KAIA (Kabul Afghanistan International Airport) w ramach misji ISAF w Afganistanie. Ponadto, podczas służby w strukturach, gen. Pikuła brał udział w wielu ćwiczeniach międzynarodowych, certyfikujących komponent do udziału w ramach Nato Response Force.

Po powrocie do kraju, w latach 2010-2014 służył jako Szef szkolenia w Dowództwie 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W 2015 roku ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej i został wyznaczony do służby w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, najpierw jako Szef Oddziału Programowania Procedur Lotniczych i Prób w Locie – Zastępca Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych, a następnie szef Zarządu Działań Lotniczych.

Z dniem 9 maja 2016 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie – związku taktycznego odpowiedzialnego za organizację i nadzór nad szkoleniem lotniczym pilotów LAW oraz wszystkich SiłZbrojnych RP. Jednym z największych sukcesów dowodzenia 4. Skrzydłem jest wprowadzenie do służby w Polskich Siłach Powietrznych nowych samolotów szkolno-treningowych M-346 Bielik oraz wdrożenie całego Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego AJT (Advanced Jet Trainer), z jednoczesnym wycofywaniem ze szkolenia zasłużonych samolotów TS-11 Iskra.

Gen. bryg. pil. Wojciech Pikuła posiada klasę mistrzowską pilota wojskowego na samolotach bojowych. Doświadczenie pilota zdobywał na różnych typach statków powietrznych: Zlin 42 M, Lim-2, Lim-5 różnych wersji i modyfikacji, Su-22 UM3K, Su-22 M4, TS-11. Jego nalot ogólny prawie 2000 godzin.

Został odznaczony m. in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem Za Zasługi Dla Obronności Kraju, Gwiazdą Afganistanu, Lotniczym Krzyżem Zasługi, Odznaką tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz RP – II stopnia, Medalem ISAF, Odznaką honorową Sił Powietrznych oraz Kordzikiem honorowym.  Ponadto, po wykonaniu misji w Kabulu otrzymał status weterana.

Gen. Pikuła prywatnie uprawia narciarstwo, turystykę górską oraz interesuje się historią.


Zdjęcia: por. Ewa Złotnicka, Mirosław Cyryl Wójtowicz, CO MON.