st. chor. szt. Kasperski Arkadiusz

WYRÓŻNIENIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

16 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 4W-MBOT
Niepodległość Polski to dzieło wielu pokoleń Polaków. To dzięki ich patriotyzmowi, wierze, umiłowaniu kultury, odwadze i bohaterstwu przetrwaliśmy jako naród 123 lata zaborów, a w 1918 roku odzyskaliśmy Ojczyznę.
Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 10 listopada spotkali się na placu apelowym przy ul. Saperskiej 1 w Olsztynie na uroczystym apelu, by uczcić odzyskanie przez naród polski niepodległego bytu państwowego. Dowódca Brygady płk Bryś dziękując żołnierzom i pracownikom za służbę wyróżnił ich medalami, odznakami brygadowymi, listami pochwalnymi ze zdjęciem na tle sztandaru wojskowego i awansami.

st. chor. szt. Arkadiusz KASPERSKI, starszy podoficer dowództwa 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie, dziś z rąk Dowódcy 4W-MBOT otrzymał złoty medal "Siły Zbrojne w służbie ojczyźnie" od Ministra Obrony Narodowej oraz Odznakę Honorową Wojsk Lądowych od Dowódcy WOT.

„W służbie wojskowej jestem od ponad 33 lat. Swoją przygodę z mundurem rozpocząłem jako 18 latek w Centrum Szkolenia Służb Uzbrojenia i Elektroniki w Olsztynie. Mówią, że życie zatacza koło i tak jest w moim przypadku, gdyż przeszedłem szereg stanowisk różnych w jednostkach wojskowych nawet w siłach powietrznych, niekoniecznie blisko domu jednak dzisiaj u schyłku mojej służby jestem dokładnie w koszarach, w których zaczynałem służbę. Służba w wojsku nauczyła mnie pokory, dyscypliny i szacunku do ludzi i munduru. Swoje wartości przekazuję również swoim dzieciom i oczywiście młodszym stażem żołnierzom, z którymi na co dzień służę. Ostatnia kryzysowa sytuacja  na naszej granicy utwierdziła mnie w słuszności wyboru mojej drogi życiowej i uzmysłowiła mi, że moja służba nie zawsze była i będzie bezpieczna. Jeśli zajdzie taka potrzeba to stanę w obronie naszej granicy i  zgodnie ze słowami przysięgi wojskowej ".. bronić jej Niepodległości i granic, stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego sztandaru wojskowego bronić...". -Będę!

por. Edyta GRODŹ - dowódca plutonu 43 batalionu lekkiej piechoty otrzymała w dniu dzisiejszym pismo pochwalne na tle sztandaru oraz awans na stopień porucznika.

,,Zawodową służbę wojskową rozpoczęłam w 2011 roku- jako żołnierz 3. batalionu logistycznego w Glewicach podlegający pod 1 Brygadę Logistyczna w Bydgoszczy. Noszenie munduru to nie tylko duma, ale przede wszystkim obowiązek. Obowiązek do podwyższania swoich kwalifikacji oraz zwiększania swoich umiejętności. Dziś, zostałam wyróżniona przez Dowódcę 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej pismem pochwalnym ze zdjęciem na tle sztandaru, awansowałam również na wyższy stopień wojskowy. To zaszczyt i wyróżnienie być docenionym przez swoich przełożonych za codzienną służbę, która w szeregach tej Brygady trwa już ponad 2 lata. Każdego dnia dokładam swoją cegiełkę do budowania 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie na stanowisku dowódcy plutonu i dążę do bycia jeszcze lepszym żołnierzem. Z dumą służę Ojczyźnie i zawsze będę bronić jej niepodległości i granic”

„W brygadzie pracuję od początku jej formowania tj. 2017 roku, jestem pracownikiem cywilnym w Dowództwie Brygady i zajmuję się finansami. Dziś zostałam wyróżniona przez Ministra Obrony Narodowej srebrnym medalem za "zasługi dla obronności kraju"- za długoletnią pracę w wojsku tj. ponad 20 lat. To dla mnie duże wyróżnienie gdyż doceniono moje zaangażowanie w realizacji codziennych zadań.” - P. Anna ROMULEWICZ

kpr. Marta KOPKA wyróżniona dziś przez Dowódcę Brygady za wzorową służbę relacjonuje „Mam 22 lata. Służę w 4W-MBOT od 2018 roku, jestem w kompanii dowodzenia w plutonie ogniowym jako dowódca obsługi Warmate. Ukończyłam liceum CN-B Feniks z Olsztyna, aktualnie studiuje na UWM na kierunku „wojskoznawstwo” na III roku. Wiąże swoją przyszłość z karierą w wojsku. Planuje pójść na kurs Agrykola w przyszłym roku. Dzięki służbie w WOT nabieram wiedzy i doświadczeń, mam możliwość rozwoju".

por. Bartłomiej SEPKO - dowódca 411klp. W dniu dzisiejszym otrzymał list pochwalny ze zdjęciem na tle sztandaru wojskowego oraz awans na stopień porucznika.

"11 listopada jest świętem, które zawsze było i jest bliskie sercom wszystkich Polaków, którym los Ojczyzny nie jest obojętny. Szczególne znaczenie ma ono dla nas żołnierzy, jako następców tych, którzy u schyłku I wojny Światowej, chwycili za broń i walczyli o niepodległość i granice odradzającej się Polski. Awans na kolejny stopień wojskowy to ważne święto dla każdego żołnierza. To również wyraz akceptacji dla mojego zaangażowania i poświęcenia w służbie”.

Kolejnym wyróżnionym żołnierzem jest st. kpr. Urszula FYDRYCH, która relacjonuje:

"W wojskach Obrony Terytorialnej jestem od 3 lat. Dziś zostałam wyróżniona przez Dowódcę Brygady. To dla mnie ogromny zaszczyt. Jako mała dziewczynka wiedziałam, że będę pracować w wojsku. Mimo upływu lat - sentyment do munduru pozostał. Do WOT wstąpiłam prawie 3 lata temu. Obecnie służę w kompani saperów i jak dotychczas jestem zadowolona z przebiegu służby zawodowej, panującej atmosfery i poznanych ludzi. Dzięki służbie mogę się rozwijać i jednocześnie mogę służyć Ojczyźnie będąc blisko mojego domu i rodziny. Jestem osobą aktywną. Dzięki zawodowej służbie, mogę rozwijać swoje pasje, a także dzielić się posiadaną wiedzą z innymi".

por. Dariusz WIECZOREK z 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu został odznaczony Brązowym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju”

Medalem "Za zasługi dla obronności kraju” wyróżnia się osoby, które wykazały męstwo lub odwagę w bezpośrednim działaniu związanym z obronnością kraju albo osiągnęły bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych. A także posiadają szczególne zasługi w dziedzinie rozwoju myśli i techniki wojskowej oraz potencjału obronnego jak również w zakresie szkolenia i wychowania wojskowego, zaś swoją pracą zawodową bądź działalnością w organizacjach społecznych znacznie przyczyniły się do rozwoju i umocnienia systemu obronnego kraju.

Terytorialność dla żołnierzy OT oznacza gotowość do obrony i wspierania swoich rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się ich misja: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju.

Żołnierze 4 Brygady OT dnia 11 listopada będą obecni w wielu większych i mniejszych miastach podczas wojewódzkich i powiatowych obchodów w naszym województwie m.in. Olsztyn, Ostróda, Giżycko, Ełk, Elbląg. Obecni również będą tam rekruterzy naszej Brygady, którzy przybliżą służbę w szeregach terytorialsów. Najbliższe szkolenia wojskowe odbędą się w grudniu i styczniu pod hasłem „Ferie w mundurze”Zespół prasowy 4.W-MBOT
____
Paulina Kucińska, tel: 727-041-795
e-mail: p.kucinska@ron.mil.pl
Rzecznik Prasowy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
"TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
www.wojsko-polskie.pl/4bot