UROCZYSTOŚĆ W BARTĄGU Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 4W-MBOT
Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości przy pomniku i tablicy pamiątkowej upamiętniającej 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości w hołdzie żołnierzom 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i ich Dowódcy kpt. Gracjanowi Klaudiuszowi Frógowi ps. "Szczerbiec".
Przez 123 lata nie posiadaliśmy swojego państwa, a polityka zaborców miała na celu zdeptanie polskiego ducha. Przez tak długi okres nasi przodkowie nigdy nie poddali się w walce o suwerenność i samostanowienie. Każdego roku, 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Święto odzyskania przez naród polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny. Jest to jedno z najważniejszych dni w polskiej tradycji- symbol wiary i zwycięstwa. Jest to święto, które powinno przypominać nam o trudnej drodze Polaków do wolności i dziś... z szacunku do wszystkich tych, którzy o tę wolność walczyli musimy o nią dbać i ją pielęgnować.  

Dowódcą uroczystości był ppłk Tomasz PIETRUCZUK. Kompanie i asystę honorową wystawił 45 batalion lekkiej piechoty oraz kompania logistyczna 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Apel rozpoczęliśmy podniesieniem biało czerwonej flagi na maszt i odegraniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Po hymnie głos zabrał Dowódca Brygady płk Mirosław BRYŚ mówiąc "Marszałek Józef Piłsudski powiedział:

"Naród, który nie szanuję swej przeszłości, nie zasługuję na szacunek teraźniejszości i nie ma szans w przyszłości...". Dziś jesteśmy tu by pamiętać o naszej historii, by oddać hołd bohaterom którzy po 123 latach niewoli w 1918 roku odzyskali dla Polski Niepodległość, by uczcić że Polska po 123 latach zaborów wróciła na mapy świata. Jesteśmy tu by oddać dziś hołd legionistom Marszałka Piłsudskiego, tym wszystkich którzy pod sztandarami z napisami Bóg, Honor, Ojczyzna walczyli o wolną i Niepodległą Polskę, aby pamięć o ich czynach, dokonaniach, poświęceniu nigdy nie zaginęła..."

Następnie odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym Dowódca Brygady, Zastępca, Delegacja pracowników Brygady oraz zaprzyjaźnieni mundurowi z OSP Bartąg złożyli kwiaty oraz zapalili pamiątkowy znicz przy obelisku poświęconemu naszemu patronowi.

Całość mszy oraz uroczystość można obejrzeć na facebooku "Parafia Bartąg"
https://fb.watch/9e0lGtRdTO/
https://fb.watch/9e0n2z2oxJ/____
Paulina Kucińska, tel: 727-041-795
e-mail: p.kucinska@ron.mil.pl
Rzecznik Prasowy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
"TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
www.wojsko-polskie.pl/4bot