NOWY DOWÓDCA BRANIEWSKIEGO BATALIONU

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 4W-MBOT
ppłk Bogumił Krupiński uroczyście objął dzisiaj (17 listopada) obowiązki dowódcy 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.
Ppłk Bogumił Krupiński jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Służbę wojskową rozpoczynał w I Brygadzie Artylerii w Węgorzewie. Następnie służył m.in. w 16 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu i Batalionie Składowania w Olsztynie. Od 2017 roku służy w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie pełnił funkcję Szefa Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej. Nowy dowódca 43blp duży nacisk położy przede wszystkim na wsparcie lokalnej społeczności i współpracę z samorządami regionu.

Chcę skupić się przede wszystkim na dalszej współpracy oraz przeprowadzić z partnerami społecznymi z regionu oraz służbami wspólne szkolenia dotyczące zwalczania skutków klęsk żywiołowych — informuje ppłk Krupiński. — Chcę również ściślejszej współpracy z administracją wojskową, aby usprawnić i przyspieszyć procedury przyjmowania kandydatów w szeregi Brygady.

W przyszłym roku pragnę, by moje pododdziały weszły w ścisłą współpracę szkoleniową z łotewską i fińską Obroną Terytorialną, by na zasadzie wymiany doświadczeń móc wzbogacić szkolenie mojego batalionu — dodaje ppłk Krupiński.

Nowy dowódca 43blp jest doktorem nauk humanistycznych (dyplom uzyskał na Polskiej Akademii Nauk) i nauczycielem akademickim. Jest także absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, a jego pasją są biegi. Na swoim koncie ma m.in. tytuł mistrza Polski w biegu na 5 km oraz wicemistrza Polski na 10 000 m (kat. masters).

Dotychczasowy dowódca braniewskiego batalionu, ppłk Grzegorz Wnuk, w styczniu przyszłego roku przechodzi na emeryturę. — Gdy przed rokiem przejmowałem dowództwo 43 batalionu, w kraju szalała epidemia — przypomina ppłk Wnuk. — Skupiliśmy się więc na wsparciu działań związanych z ochroną zdrowia i życia: służby w szpitalach, domach opieki społecznej, wsparcie seniorów i kombatantów. W szczycie pandemii każdego dnia w tych działaniach brało udział nawet ponad 250 żołnierzy 43 batalionu lekkiej piechoty. 

Ppłk Grzegorz Wnuk jest absolwentem Szkoły Oficerów Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Wcześniej służył m.in. w 13 pułku przeciwlotniczym w Elblągu, 20 Brygadzie Zmechanizowanej w Bartoszycach, a także w 3 pułku przeciwlotniczym w Szczecinie.

Podczas dzisiejszej uroczystości do dowódców zwrócił się ich przełożony, płk Mirosław Bryś, Dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To bardzo ważny dzień dla braniewskiego batalionu — mówi płk Mirosław Bryś. — Bo oto w historii batalionu następuje kolejny rozdział. To symboliczne przekazanie proporca batalionu, podpisanie protokołu, ma swój wymiar emocjonalny i wojskowy. Dowodzenie batalionem to nie tylko przywilej, to nie tylko zaszczyt, ale również ogromna odpowiedzialność. To na barkach dowódcy spoczywa odpowiedzialność za dowodzenie. To nie tylko wydawanie rozkazów i komend. Ale to odpowiedzialność za podległych żołnierzy, za zapewnienie im bezpieczeństwa w czasie realizacji zadań.tekst: st. szer. Wojciech Andrearczyk, ekspert. ds. komunikacji 43 blp
____
Paulina Kucińska, tel: 727-041-795
e-mail: p.kucinska@ron.mil.pl
Rzecznik Prasowy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
"TERYTORIALSI - zawsze gotowi, zawsze blisko"
www.wojsko-polskie.pl/4bot