None

KREW JEST ŻYCIEM

7 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 4.W-MBOT
Akcja krwiodawstwa i testy na przeciwciała żołnierzy ozdrowieńców
Terytorialsi z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddali blisko 11 litrów krwi poprzez 24 donacji. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej aktywnie uczestniczą w akcjach oddawania krwi - od marca, czyli od wybuchu pandemii koronawirusa, oddali już blisko 5200 litrów krwi, z czego ponad 270 litrów oddali Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Po przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie również żołnierze-ozdrowieńcy poddają się testom na osocze, które trafi do osób z ciężkimi objawami koronawirusa. W dniu dzisiejszym na terenie jednostki w Olsztynie 9 żołnierzy zdecydowało się wykonać testy na przeciwciała dzięki czemu w najbliższej przyszłości będą mogli oddać osocze tym najbardziej potrzebującym.

Tylko w listopadzie 34 żołnierzy WOT, którzy pokonali COVID-19 oddało prawie 22 litry samego osocza. Jednym z nich jest szer. Sebastian Naborczyk z 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie, który po raz drugi jako ozdrowieniec zdecydował się oddać osocze. Terytorials z olsztyńskiego batalionu od 14 lat jest honorowym dawcą krwi, do tej pory oddał ponad 27 litrów tego cennego płynu.

„Uważa to za obowiązek wobec społeczeństwa, aby pomóc we wspólnej walce z COVID-19. Sam przechodząc tą chorobę , wiem jak może być ciężko, dlatego też zachęcam do oddawania osocza. Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Można je oddać w najbliższym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Tym samym można uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi. Jedna donacja osocza, jest lekiem dla trzech osób ciężko chorych na SARS-CoV-2”.

Żołnierz z 4. W-MBOT oddając osocze zapewnił tym samym lek dla przynajmniej 6 chorych na COVID-19.szer. Sabina Mazurek
specjalista ds. komunikacji 45 blp