Instruktorzy z 7. eds szkolą chorwackich lotników

3 zdjęć w galerii
W ramach wsparcia militarnego (misja Military Assistance) Sił Zbrojnych Chorwacji polscy instruktorzy z 7. eskadry działań specjalnych szkolą chorwackie załogi śmigłowców Mi-17Sh.
Od listopada 2020 r. instruktorzy z 7. eskadry działań specjalnych (7. eds) 33. Bazy Lotnictwa Transportowego doradzają chorwackim Siłom Zbrojnym w uzyskaniu zdolności do wystawienia SOATU (Special Operation Air Tasking Unit) do Sił Odpowiedzi NATO (SON).

W ramach prowadzonej działalności, instruktorzy z 7.eds w składzie  instruktor-pilot oraz instruktor-strzelec pokładowy, uczestniczyli w  zaawansowanym szkoleniu lotniczym z wykorzystaniem urządzeń noktowizyjnych. Szkolenie odbyło się w Multinational Special Aviation Program Training Center (MSAP TC) zlokalizowanym na lotnisku Zemunik koło Zadaru i  zakończyło się pod koniec czerwca br.  Było to pierwsze tego typu szkolenie przeprowadzone w MSAP TC, którego celem było podniesienie zdolności załóg śmigłowców SZ Chorwacji do latania w warunkach nocnych z wykorzystaniem urządzeń NVG jak również doskonalenie współpracy z operatorami Wojsk Specjalnych.  W szkoleniu w roli instruktorów uczestniczyli żołnierze 7. eskadry działań specjalnych. Obejmowało ono część teoretyczną i praktyczną, która odbywała się w warunkach nocnych w środowisku górskim (góry Velebit).

Przedstawiciele chorwackiej armii podkreślili doświadczenie i zaangażowanie polskich instruktorów, dzięki którym chorwackie załogi   uzyskały zdolność do wykorzystywania urządzeń NVG w realizacji zadań związanych ze wsparciem WS.

Szkolenie zostało zakończone nadaniem certyfikatów. Personel 7.eds w dalszym ciągu kontynuuje wsparcie militarne SZ Chorwacji, jak również doradza pozostałym krajom członkowskim MSAP w rozwoju ich zdolności w zakresie SOATU.

zdjęcia: MSAP TC