DZIEŃ PAMIĘCI POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY WSPÓLNOTY BRYTYJSKIEJ - REMEMBRANCE DAY

2 zdjęć w galerii
Delegacja dowództwa i wojskowa asysta honorowa z 8. BLTr wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
Małopolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów odbyły się 23 listopada przy Kwaterze Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na Cmentarzu Rakowickim.

Jak co roku w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim spotkali się Pani Ambasador Brytyjska, przedstawiciele władz Miasta Krakowa, atachatu wojskowego państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, żołnierze brytyjscy, przedstawiciele krakowskich jednostek wojskowych oraz stowarzyszenia, uczniowie szkół angielskojęzycznych i mieszkańcy Krakowa.

Po odczytaniu modlitw w języku angielskim i polskim delegacja 8. BLTr złożyła wieniec pod pomnikiem oraz zapaliła znicze na grobach polskich pilotów z czasów II Wojny Światowej pochowanych na terenie Cmentarza Wojennego Wspólnoty Brytyjskiej.

Remembrance Day jest to święto obchodzone w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 11 listopada, dla oddania honorów wszystkim poległym żołnierzom brytyjskim. Upamiętnia ono podpisanie rozejmu kończącego I wojnę światową. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek. Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z czterech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (15). Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla warszawskich powstańców lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec.


kpt. M.Nojek