None

Ku Pamięci.

2 zdjęć w galerii
Przedstawiciele 1. Bazy Lotnictwa Transportowego uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej por. pil. Stanisława Latwisa zorganizowanej z inicjatywy Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa na cmentarzu Powązki Wojskowe.
Zgodnie z wieloletnią tradycją w dniu 19 czerwca, czyli w rocznicę urodzin Stanisława Latwisa na Powązkach Wojskowych odbyło się spotkanie weteranów i miłośników lotnictwa. W trakcie spotkania uroczyście odsłonięto na nagrobku wizerunek słynnego pilota.
Stanisław Latwis (ur. 19 czerwca 1906 w Stanisławowie, zm. 29 maja 1935 w Dęblinie) – porucznik pilot Wojska Polskiego, instruktor lotniczy, autor muzyki do Marszu Lotników.
W 1933 r., na motywie Marszu Kosynierów z Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r., skomponował melodię Marsza Lotników, do którego słowa napisała Aleksandra Zasuszanka-Dobrowolska. Utwór ten początkowo był marszem 111 eskadry myśliwskiej, jednak szybko zdobył dużą popularność. W 1937 r. w dziesięciolecie istnienia Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie, Dowództwo Lotnictwa Rzeczypospolitej Polskiej uznało ten utwór za oficjalny marsz polskiego lotnictwa. Dziś Marsz Lotników wykonywany jest na wszystkich uroczystościach lotniczych.

Źródło: 1. BLTr