None

Święto Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego

5 zdjęć w galerii
1 czerwca br. w Powidzu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przypadającego dziś święta Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.
Co roku święto Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3. SLTr) było gratką dla miłośników lotnictwa, którzy mieli niepowtarzalną okazję, aby zwiedzić powidzkie lotnisko, podziwiać statki powietrzne będące na wyposażeniu Skrzydła oraz oglądać specjalnie przygotowane pokazy i przeloty lotnicze. Niestety ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczne uroczystości w tradycyjnym stylu zostały odwołane. W związku z tym w Powidzu odbyła się symboliczna, uroczysta zbiórka z okazji święta Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.
Podczas uroczystości płk pil. dr inż. Krzysztof Cur, Dowódca 3. SLTr, podziękował żołnierzom i pracownikom Dowództwa Skrzydła za odpowiedzialna służbę i pracę, zaangażowanie oraz trud wkładany w wykonywanie zadań. Przekazał także życzenia oraz wyrazy szacunku i podziękowania dla rodzin oraz najbliższych, za ich poświęcenie i zrozumienie dla warunków służby wojskowej. Dodatkowo złożył życzenia weteranom służącym w 3. SLTr, którzy 29 maja obchodzili Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz przedstawicielom Służby Ruchu Lotniczego, którzy również 1 czerwca obchodzą swoje święto.
Podczas zbiórki dowódca wręczył także medale, odznaczenia oraz wyróżnienia żołnierzom i pracownikom Dowództwa 3. SLTr.
Ostatnim elementem uroczystości była prelekcja na temat pułkownika pilota Bolesława Orlińskiego. Jest to postać, którą personel 3. Skrzydła wybrał jako kandydata na przyszłego patrona jednostki. Obecnie trwają prace mające doprowadzić do przyjęcia imienia płk. pil. Bolesława Orlińskiego przez Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.
***
3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego odpowiada za organizację i nadzór nad zabezpieczeniem transportu lotniczego na korzyść wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, a także za realizację zadań w ramach lotniczego systemu poszukiwania i ratownictwa. Prowadzi szerokie spectrum działań, które obejmują m.in. zadania transportu lotniczego, w tym najważniejszych osób w państwie i lotnicze ewakuacje medyczne, zabezpieczenie transportu lotniczego w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych, utrzymanie lotniczego systemu poszukiwawczo-ratowniczego, wsparcie lotnicze operacji specjalnych oraz powietrzno-desantowych, transport żołnierzy i ładunków, udział w akcjach pomocy humanitarnej oraz w Akcjach Serce.
Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: Luiza Wawrzyniak-Kozera