Dyżur ratowniczy w TOPR

2 zdjęć w galerii
15 listopada 2021 r., w rejonie Tatr, rozpoczął działanie śmigłowiec ratowniczy W-3 WA SAR z załogą z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza, wydzielony do wsparcia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) w ramach ratownictwa górskiego oraz wzmocnienia służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).
Do działań został wydzielony śmigłowiec ratowniczy W-3 WA SAR z załogą z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza wraz z zabezpieczeniem logistycznym oraz meteorologicznym. W skład załogi wchodzą również ratownicy TOPR. Dyżur pełniony jest codziennie od godziny 8.00 do zachodu słońca z innego miejsca startów i lądowań znajdującego się na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem i zakończy się 31 grudnia 2021 r.
 
Całość działań koordynuje Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), we współpracy z Centrum Koordynacyjnym Ratownictwa Górskiego TOPR.
 
Realizacja zadań jest kolejnym przykładem bardzo dobrej współpracy Sił Zbrojnych RP z elementami poszczególnych systemów ratowniczych w Polsce, na rzecz udzielania pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.
 
Siły Zbrojne RP przejęły pełnienie dyżuru od Lotnictwa Policji. W czasie oficjalnego przekazania wymieniono doświadczenia w zakresie specyfiki wykonywania zadań ratowniczych z TOPR w partii gór wysokich.

Źródło: DO RSZ