Czasopismo Marynarki Wojennej Bandera

Archiwum 2016

 • 01
  T o najnowszy numer „Bandery”. Piszemy w nim między innymi o tym, że w wyposażenie okrętu patrolowego „Ślązak” weszły dwie łodzie typu RIB. Na Zatoce Gdańskiej odbyły się ich próby morskie. Obie łodzie zostały wykonane w technologii, która do tej pory nie była stosowana w naszej armii.
  Morska Jednostka Rakietowa, stacjonująca w Siemirowicach, często jest kojarzona z nazwą „polskie kły”. To bardzo ważne ogniwo 3. Flotylli Okrętów w Gdyni i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych jednostek polskiej armii. O jej przeznaczeniu i zadaniach również piszemy w tym numerze naszego czasopisma.
  zobacz więcej
 • 02
  Otrzymujecie kolejny numer czasopisma Marynarki Wojennej „Bandera”, tym razem poświęcony 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego. Okazją do tego jest czterdziesta piąta rocznica jej utworzenia.
  W swojej historii 3. Flotylla Okrętów przeszła szereg przeobrażeń, wynikających z transformacji polskich sił morskich. 11 marca 1971 roku rozpoczęła funkcjonowanie w składzie dwóch Dywizjonów Kutrów Rakietowo-Torpedowych, Dywizjonu Okrętów Podwodnych i dwóch niszczycieli. Sukcesywnie wzmacniano jej potencjał, przyjmując w podporządkowanie kolejne dywizjony i wprowadzając do służby nowe okręty. W jej struktury włączono także brzegowe jednostki wsparcia bojowego i zabezpieczenia logistycznego.
  zobacz więcej
 • 03
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer „Bandery”. W marcu, Inspektorem Marynarki Wojennej został kontradmirał Mirosław Mordel − dotychczasowy dowódca 3. Flotylli Okrętów. Panu Admirałowi gratulujemy objęcia tak ważnego stanowiska, a Czytelników zachęcamy do zapoznania się z artykułem prezentującym jego życiorys.
  Niedawno rocznicę powołania obchodził 13. Dywizjon Trałowców. O jego historii i zadaniach również piszemy w tym numerze naszego czasopisma, a o planach tej jednostki na przyszłość opowiada jej dowódca, kmdr por. Piotr Sikora − w wywiadzie zamieszczonym w naszej stałej rubryce „Zawód marynarz”. Na rozkładówce prezentujemy także galerię zdjęć związanych z historią 13. Dywizjonu Trałowców.
  zobacz więcej
 • 04
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer „Bandery”. 3. Flotylla Okrętów i 8. Flotylla Obrony Wybrzeża mają nowych dowódców. Kmdr Krzysztof Jerzy Jaworski i kmdr Krzysztof Zdonek objęli nowe stanowiska na początku maja. Dowódcom chcieliśmy pogratulować i życzyć sukcesów w dalszej służbie, a Czytelników zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami dowódców dwóch związków taktycznych Marynarki Wojennej.
  zobacz więcej
 • 05
  Anakonda 2016 to największe ćwiczenie, jakie do tej pory odbyło się na polskich poligonach. W Drawsku Pomorskim, Ustce, Świdwinie, Żaganiu, Chełmnie, Nowej Dębie, Orzyszu, Wędrzynie oraz na wodach Bałtyku ćwiczyło ponad 31 tys. żołnierzy z 19 państw NATO (w tym aż 12 tys. z Polski) oraz z 5 krajów w ramach Partnerstwa dla Pokoju. To rekordowa liczba uczestników. Dla porównania, w pierwszej edycji ćwiczyło około 7 tys. żołnierzy. Wzrosła także liczba krajów, które skierowały do Polski swoje pododdziały. Żołnierze działali na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Do dyspozycji mieli 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Po raz pierwszy w historii, w ćwiczeniu udział wzięły także organizacje proobronne. Opis ćwiczenia oraz fotoreportaż prezentujący manewry komponentu morskiego biorącego udział w „Anakondzie 2016” znajduje się w tym numerze naszego czasopisma.
  zobacz więcej
 • 06
  ORP „Generał Tadeusz Kościuszko”, dołączając do stałego zespołu okrętów NATO na Morzu Śródziemnym, przez dwa miesiące prowadził działania związane z kryzysem migracyjnym. Polskiej fregacie powierzono zadanie monitorowania napływu uchodźców do Europy, a także zwalczania przemytników tysięcy migrantów wysyłanych na łodziach i pontonach, głównie na włoskie wybrzeża. Artykuł na temat tej misji można znaleźć w aktualnym wydaniu „Bandery”.
  zobacz więcej
 • 07
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer „Bandery”, w którym – między innymi – przybliżamy możliwości bojowe fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko”. Okręt wrócił z misji bojowej na Morzu Śródziemnym, co jest okazją do bliższego poznania tej jednostki. Publikujemy również wywiad z dowódcą okrętu, w którym można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat misji.
  zobacz więcej
 • 08
  Wiele się wydarzyło w mijającym roku. Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w prestiżowych ćwiczeniach międzynarodowych, takich jak „Anakonda 2016” i „Northern Coasts 2016”, a fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” godnie reprezentowała biało-czerwoną banderę w misji na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
  zobacz więcej