Czasopismo Marynarki Wojennej Bandera

Archiwum 2015

 • 01
  Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) obchodzi w tym roku Jubileusz 95-lecia utworzenia. Dlatego dzięki uprzejmości Redakcji miesięcznika będziemy w każdym kolejnym numerze „Bandery” przybliżać Państwu zagadnienia związane z hydrografią, meteorologią, oceanografią, kartografią morską oraz obecnymi trendami w rozwoju sprzętu i urządzeń zabezpieczających te dziedziny. Biuro reprezentuje Polskę w Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, przewodnicząc również Komitetowi Sterującemu norweskiej instytucji PRIMAR, zajmującej się weryfikacją i dystrybucją map cyfrowych. BHMW pełni rolę państwowej służby w zakresie hydrografii i kartografii morskiej dlatego też czynnie włączyło się do krajowych obchodów Światowego Roku Mapy - 2015.
  zobacz więcej
 • 02
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny, marcowy numer „Bandery”. Marzec jest miesiącem, w którym Panie mają swoje święto. Dlatego wszystkim Paniom w marynarskich mundurach oraz tym, które są pracownikami wojska, życzymy samych radosnych dni oraz sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.
  zobacz więcej
 • 03
  29 kwietnia 2015 r. świnoujska 8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. wiceadmirała Kazimierza Porębskiego obchodzi 50. rocznicę utworzenia. Jeszcze przed podjęciem decyzji o zorganizowaniu nowego związku taktycznego, w kwietniu 1946 roku, do Świnoujścia przybyli polscy marynarze pod biało-czerwoną banderą, dając początek nowo formowanym strukturom Polskiej Floty Wojennej na Pomorzu Zachodnim. Utworzono wówczas Zachodni Obszar Nadmorski, następnie Szczeciński Obszar Nadmorski oraz Bazę Marynarki Wojennej, funkcjonującą od 1950 do kwietnia 1965 roku.
  zobacz więcej
 • 04
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer naszego czasopisma. Można w nim znaleźć między innymi artykuł dotyczący największych w tym roku manewrów na Bałtyku. W "Baltopsie", bo o nim mowa, bierze udział ponad 50 okrętów i blisko 6 tysięcy żołnierzy z 17 państw.
  W maju, 95. rocznicę powstania świętowała Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej. W aktualnym numerze „Bandery” znaleźć można zarówno artykuł poświęcony historii orkiestry, jak i wywiad z dowódcą-kapelmistrzem, który opowiada o pracy muzyków w marynarskich mundurach i o wspaniałym koncercie orkiestry z okazji jubileuszu jej powstania.
  zobacz więcej
 • 05
  Baltops 2015 to największe międzynarodowe manewry morskie na wodach Morza Bałtyckiego. Faza portowa miała miejsce w Gdyni, między czwartym a ósmym czerwca, a jej gospodarzem była dowodzona przeze mnie 3. Flotylla Okrętów. Naszym głównym zadaniem było sprawne przyjęcie do Gdyni wszystkich jednostek, ich logistyczne zabezpieczenie, a także zorganizowanie wielu przedsięwzięć, bez których żadna faza portowa odbyć się nie może (pre-sail conference, imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne itp.). Dodatkowo bardzo ważnym zadaniem postawionym przed 3. Flotyllą Okrętów było rozwinięcie tak zwanego wysuniętego punktu wsparcia logistycznego (z ang. FLS – Forward Logistic Site), którego międzynarodowa obsada koordynowała szeroko pojęte przedsięwzięcia logistyczne dla sił biorących udział w manewrach.
  zobacz więcej
 • 06
  W tym roku przypada 95. rocznica historycznego wydarzenia, jakim był pierwszy, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, lot wodnosamolotu z wymalowaną na kadłubie banderą. Pilotowana przez chor. pil. Andrzeja Zubrzyckiego maszyna wystartowała 15 lipca 1920 roku z bazy Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Ta data, to dzień narodzin polskiego lotnictwa morskiego. Co więcej, w tym roku przypada również 50. rocznica sformowania pierwszego w historii klucza śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych w Darłowie. To dowód, że lotnictwo od wielu lat stanowi nieodłączny element wsparcia działań na morzu, a specjalistycznie wyposażone samoloty i śmigłowce, to dzisiaj wręcz warunek skuteczności operacji prowadzonych na morskim teatrze działań.
  zobacz więcej
 • 07
  Wodowanie „Kormorana”, to jedno z najważniejszych w tym roku wydarzeń w Marynarce Wojennej. Po „Ślązaku” będzie to druga jednostka nowej generacji w morskim rodzaju Sił Zbrojnych. Wejście do służby obu jednostek znacznie zwiększy potencjał bojowy naszej floty. Mamy również nadzieję, że to dopiero początek długiej drogi wyposażania Marynarki Wojennej w nowe okręty. Zapraszamy Czytelników do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości wodowania „Kormorana”.
  zobacz więcej
 • 08
  Ćwiczenia „Ostrobok”, „Wargacz” i „Kormoran” były największymi tegorocznymi manewrami organizowanymi przez 3. Flotyllę Okrętów, 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża oraz Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej. Niektóre epizody ćwiczeń były organizowane wspólnie. Fotoreportaż z tych manewrów oraz artykuł o działaniach morskiego rodzaju Sił Zbrojnych na Bałtyku można znaleźć w najnowszym numerze czasopisma „Bandera”. Polecamy również artykuł autorstwa dowódcy ORP „Kaszub”, podsumowujący ćwiczenia „Northern Coasts 2015”, które były dla polskich jednostek sprawdzianem współpracy z okrętami natowskimi i przy okazji dobrą lekcją nawigacji w Cieśninach Duńskich.
  zobacz więcej
 • 09
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer „Bandery”. Można przeczytać w nim między innymi o sukcesach naszych sportowców na VI Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Korei Południowej. Zawodnicy Wojskowego Zespołu Sportowego Komendy Portu Wojennego Gdynia zdobyli jeden złoty, trzynaście srebrnych i trzy brązowe medale. Reprezentowali Siły Zbrojne RP w siedmiu dyscyplinach sportowych: biegu na orientację, judo, lekkiej atletyce, pięcioboju morskim, strzelectwie, triathlonie oraz żeglarstwie. Serdecznie gratulujemy zdobytych medali!
  zobacz więcej