Czasopismo Marynarki Wojennej Bandera

Wersja elektroniczna

 • 01
  Oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku numer naszego czasopisma. Jest on szczególny, przede wszystkim dlatego, że stanowi w dużej mierze dokumentację pierwszych dni funkcjonowania Marynarki Wojennej po przemianach jakie nastąpiły w polskich Siłach Zbrojnych. Powstały dwa nowe dowództwa – Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, a w ich strukturach Inspektorat Marynarki Wojennej oraz Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego. Ten numer naszego czasopisma otwiera rozmowa z wiceadmirałem Ryszardem Demczukiem, Inspektorem Marynarki Wojennej. W następnym numerze z kolei przedstawimy wywiad z wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, Dowódcą COM-DKM.
  zobacz więcej
 • 02
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny w tym roku numer „Bandery”. W poprzednim numerze opublikowaliśmy wywiad z wiceadmirałem Ryszardem Demczukiem, Inspektorem Marynarki Wojennej. W tym numerze możecie Państwo znaleźć rozmowę z wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, Dowódcą Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. Po rozwiązaniu Dowództwa Marynarki Wojennej, Inspektorat Marynarki Wojennej i Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego to dwie najważniejsze instytucje w morskim rodzaju Sił Zbrojnych, którymi bezpośrednimi zwierzchnikami są Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych. Mamy nadzieję, że wywiad z wiceadmirałem Zarychtą odpowie na wiele pytań związanych z reformą Sił Zbrojnych RP, a przede wszystkim zapozna Czytelników z nową strukturą dowodzenia w Marynarce Wojennej.
  zobacz więcej
 • 03
  Jak co roku w kwietniu polscy saperzy obchodzą swoje święto. W obecnych strukturach Marynarki Wojennej saperzy służą w dwóch specjalistycznych jednostkach brzegowych: 8. Batalionie Saperów z Dziwnowa oraz w 43. Batalionie Saperów w Rozewiu. Podkreślić również trzeba, że specjaliści od niewybuchów służą także w Grupach Nurków Minerów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Żołnierze ci nierzadko współpracują niosąc pomoc w przypadku konieczności neutralizacji przedmiotów niebezpiecznych – najczęściej pozostałości po II wojnie światowej.
  zobacz więcej
 • 04
  Oddajemy do Waszych rąk najnowszy numer „Bandery”. Można w nim znaleźć między innymi artykuł poświęcony rozpoczęciu budowy niszczyciela min „Kormoran II”. Jest to pierwszy od kilkunastu lat okręt budowany w polskiej stoczni i zaprojektowany przez polskich inżynierów. Jest to również pierwszy okręt, jaki Marynarka Wojennej ma otrzymać w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Budowa i wejście do służby tej jednostki oznacza zarówno zwiększenie potencjału bojowego polskich Sił Zbrojnych, jak i zwiększenie potencjału polskiego przemysłu obronnego. Oba te elementy są ważne z punktu widzenia obronności kraju i gospodarki.
  zobacz więcej
 • 05
  Oddajemy do Waszych rąk najnowszy numer „Bandery”, w którym można znaleźć artykuł na temat manewrów „Dynamic Monarch”. To, bez wątpienia, jedne z najważniejszych ćwiczeń jakie odbywają się na Morzu Bałtyckim. Ich celem jest doskonalenie umiejętności ratowania załóg okrętów podwodnych oraz wymiana doświadczeń pomiędzy członkami NATO i krajami zorganizowanymi w licznych programach współpracy międzynarodowej. O randze tych ćwiczeń świadczy liczba ponad dwudziestu obserwatorów z takich krajów jak: Australia, Singapur, Algieria, Kanada, Grecja czy RPA.
  zobacz więcej
 • 06
  Minęło dwadzieścia lat od utworzenia Zespołu Redakcyjno-Wydawniczego Marynarki Wojennej. W tym czasie marynarska redakcja wydała setki publikacji związanych zarówno z historią, jak i z codziennym funkcjonowaniem Marynarki Wojennej. Morski rodzaj sił zbrojnych obecnie, jako jedyny posiada własny miesięcznik. „Bandera”, bo o niej mowa, drukowana jest właśnie w ZRW MW. Wewnątrz numeru mogą Państwo poczytać o historii ZRW MW, zapoznać się ze specyfiką pracy tej jednostki oraz zobaczyć fotorelację z jubileuszowej uroczystości.
  zobacz więcej
 • 07
  Oddajemy do Waszych rąk kolejny numer „Bandery”, w którym zamieszczamy wywiad z kontradmirałem Mirosławem Mordelem, dowódcą 3. Flotylli Okrętów. W wywiadzie można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań dotyczących zmian w strukturach największego związku taktycznego Marynarki Wojennej po reformie polskiej armii.
  Obecność ORP „Iskra” na „Operacji Żagle Gdyni” została uwieczniona na wielu zdjęciach wykonanych przez naszego fotoreportera, których część prezentujemy w tym numerze.
  zobacz więcej
 • 08
  Głównym zadaniem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest ochrona i obrona suwerenności i niepodległości naszego państwa. Wymaga to od polskiej armii właściwego przygotowania. Całe wojsko polskie, to system naczyń połączonych, które muszą ze sobą współgrać, aby w sytuacji kryzysowej móc osiągnąć sukces. Nie wystarczy, że siły morskie będą ćwiczyły na poligonach morskich, siły lądowe będą osiągały coraz lepsze wyniki w wyszkoleniu, a samoloty i śmigłowce będą doskonaliły się w działaniach w powietrzu. Na dzisiejszym polu walki niezbędna jest ścisła współpraca wszystkich wymienionych powyżej wojsk, w ramach tak zwanej operacji połączonej. Dlatego też, na przełomie września i października byliśmy świadkami największego w Polsce ćwiczenia pod kryptonimem „Anakonda-14”, którego celem było prowadzenie połączonej operacji obronnej przy wsparciu sił sojuszniczych, jak również sprawdzenie istniejącego systemu dowodzenia i kierowania.
  zobacz więcej
 • 09
  Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, którego nazwą imieniem Emmanuel tzn.: „Bóg z nami”.
  Ten nowo narodzony Bóg chce być z nami, nie obok, ale z nami. Często jednak we współczesnym świecie dzieje się, niestety tak, że człowiek zwraca swój wzrok ku marnościom: choince, suto zastawionemu stołowi, prezentom i zakupom. A Bóg?! A Bóg coraz bardziej przestaje być Bogiem dla nas! Więcej – nawet nie jest przy nas – przez nas!
  zobacz więcej