Czasopismo Marynarki Wojennej Bandera

Wersja elektroniczna

 • 01
  Każdy kto ma styczność z morzem zawodowo czy jedynie rekreacyjnie wie jak potrafi być ono groźne. Pomimo większej wiedzy oraz coraz doskonalszych środków technicznych człowiek nie jest w stanie całkowicie uniknąć wypadków. W ich efekcie morze nadal pochłania ofiary.
  Od dawna prowadzone są działania mające na celu niesienie pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Przywiązując dużą wagę do tego typu działań wspólnota międzynarodowa stworzyła konwencję o poszukiwaniu i ratowaniu życia na morzu „SAR-79”. Polska ratyfikowała umowę w 1988 roku, co automatycznie nałożyło obowiązek utworzenia sprawnych struktur do prowadzenia działalności ratowniczej w lotniczym i morskim obszarze odpowiedzialności SAR.
  zobacz więcej
 • 02
  W ubiegłym roku 35 medali z imprez rangi mistrzowskiej przywieźli żołnierze - sportowcy z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej RP.
  Szkolenie sportowe w ZS MW realizowane było zgodnie z planami przygotowań żołnierzy - sportowców do mistrzostw świata i Europy, mistrzostw w ramach Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM), mistrzostw Pol-ski, Wojska Polskiego, a także Marynarki Wojennej RP. Zadania te realizowane były w ścisłym powiązaniu z Wojskowym Klubem Sportowym „Flota”Gdynia i Polskimi Związkami Sportowymi. Zadania główne ZS MW w 2005 roku to: koordynowanie przygotowań i udziału reprezentacji WP do Wojskowych Mistrzostw Świata CISM w strzelectwie sportowym, które odbyły się w Szwajcarii w dniach 10-15.10.2005 roku oraz Wojskowych Mistrzostw Świata CISM w pięcioboju morskim, które odbyły się w Chorwacji w dniach 10-15.07.2005 roku.
  zobacz więcej
 • 03
  Z dyscypliną jest lepiej, z przestępczością gorzej. Poza prokuraturą warszawską, to prokuratura gdyńska jest pierwsza co do liczby prowadzonych postępowań w Wojsku Polskim. W SZ RP przestępczość zwiększyła się o 20%, w Marynarce Wojennej o 14%, w Siłach Powietrznych o 6%.
  Trzeba zadać sobie jednak pytanie czy stan ten spowodowany jest realnym wzrostem przestępczości,czy też wynika głównie ze skutecznego działania Żandarmerii Wojskowej, jakości organów ścigania. Zdecydowane ściganie przypadków narkomanii oraz nękanie nietrzeźwych kierowców dało w MW wzrost wykrytych przestępstw. Cieszyć może fakt spadku liczby zgłaszanych nam spraw rodzinnych - mężowie mniej biją żony.
  zobacz więcej
 • 04
  Kołobrzeg jest niespełna pięćdziesięciotysięcznym miastem na środkowym wybrzeżu Polski. To niewątpliwie jeden z wakacyjnych ośrodków turystycznych.
  W tym czasie ze wszystkich rejonów kraju przybywa nierzadko więcej ludzi niż jest stałych mieszkańców. Jednak poza kurortem wypoczynkowym to miasto jest także jednym z czterech portów,w którym na stałe stacjonują jednostki pływające Marynarki Wojennej RP. Jest spośród nich najmniejszym,także bazujące tam siły zawsze były raczej niewielkie, a teraz staną się jeszcze mniejsze
  zobacz więcej
 • 05
  Zadania stawiane współczesnej Marynarce Wojennej wymagają wszechstronnych starań. Istotną rolę odgrywa tu zabezpieczenie nawigacyjno-hydrograficzne, które nie tylko wpływa na bezpieczeństwo nawigacyjne prowadzonych na morzu działań ale,niejednokrotnie bezpośrednio warunkuje ich efektywność i skuteczność.
  Od 47 lat znaczącą rolę w tym zakresie odgrywa Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW (dZH MW), który realizuje zadania stawiane przez Centrum Operacji Morskich (COM) oraz ściśle współpracuje z Biurem Hydrograficznym MW
  zobacz więcej
 • 06
  Nazwa „Flota” jest znana każdemu kto choć trochę interesuje się wojskowym sportem. W tym roku ta zasłużona instytucja obchodzi już siedemdziesiątą rocznicę swojego powstania. W ciągu tych lat w klubie sport uprawiały niezliczone rzesze jego członków,wśród których znaleźli się sportowcy mający na swoim koncie takie sukcesy, jak medale zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich czy też Mistrzostwach Świata.
  zobacz więcej
 • 07
  Gratulacje, dyplomy, oklaski i... nagrody. Nierzadko atrakcyjne. Aparat fotograficzny, odtwarzacze DVD, MP 3 lub telefon komórkowy. Przy tym, czas spędzony z dala od codziennych, rutynowych obowiązków w jednostce. To gratyfikacje, dla których warto poświęcić czas, wertując książki,doskonaląc umiejętności. Ale czy tylko po to?
  zobacz więcej
 • 08
  Rodziny odprowadzały do bram Akademii Marynarki Wojennej swoich chłopców i dziewczęta, kandydatów na podchorążych.
  Mamy nie szczędziły dobrych rad, ojcowie dodawali otuchy, rodzeństwo lekko kpiło.
  Młodzi ludzie jeszcze w cywilnych ubraniach starali się utrzymać marsowe miny.
  Dobrze jednak wiedzieli, że zamykają pewien okres swojego życia. Rozpoczynają zapisywanie jego nowej karty. Nieznane, ciekawe, fascynujące.
  zobacz więcej
 • 09
  Artystom nie można powiedzieć: drodzy państwo,dziś od dziesiątej do siedemnastej robimy szkice, a jutro biegniemy ze sztalugami na plażę. Ktoś, kto spróbowałby w taki sposób zorganizować malarzom pracę, byłby potraktowany jak przybysz z obcej planety. Dlatego wojskowy porządek nie wyznacza rytmu dnia podczas malarskich plenerów Marynarki Wojennej. I jak się okazuje, z korzyścią dla sztuki.
  zobacz więcej
 • 10
  Zbliża się najpiękniejszy okres w roku, który staramy się spędzić w gronie Najbliższych, dzieląc się symbolicznym opłatkiem, podarunkami i radością ze wspólnego przeżywania wspaniałych chwil.Niestety, nie wszystkim jest to dane. Wielu spośród naszych Bliskich pozostanie w tym czasie na swoich posterunkach bojowych z dala od granic naszego kraju. Tęsknimy za nimi, ale wiemy, jak ważna jest ich służba. To dzięki Nim, Biało-Czerwona Bandera godnie powiewa w różnych zakątkach świata. Czekając na rychłe spotkanie, ślemy Im najserdeczniejsze, ciepłe, pełne miłości, świąteczne życzenia.
  zobacz więcej