Czasopismo Marynarki Wojennej Bandera

Wersja elektroniczna

 • 01
  Podczas Święta Marynarki Wojennej oddano hołd pokoleniom marynarzy, którzy wiernie służyli Polsce pod biało-czerwoną banderą na wszystkich morzach i oceanach świata. Zaprezentowano także, mimo ograniczeń wynikających ze stanu pandemii, współczesne oblicze morskiego rodzaju sił zbrojnych.

  Tegoroczne manewry polskich sił zbrojnych, pod kryptonimem „Anakonda”, odbyły się z kluczowym udziałem Marynarki Wojennej. O kulisach ich planowania oraz przebiegu, a także o wizji rozwoju Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego opowiada jego dowódca wiceadm. Krzysztof Jaworski.

  zobacz więcej
 • 02
  W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Marynarka Wojenna zdała trudny egzamin z gotowości do pomocy społeczeństwu oraz działań na rzecz zachowania bezpieczeństwa morskiego państwa.

  Nie zapomniano także o historii i tradycji morskiego rodzaju sił zbrojnych, a zwłaszcza jubileuszu 100-lecia istnienia Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz świętach – 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i 3. Flotylli Okrętów.

  zobacz więcej
 • 03
  Przed stu laty spełniły się marzenia Polaków o wolnym dostępie do Bałtyku. Symboliczne zaślubiny z morzem w Pucku – 10 lutego 1920 roku – rozpoczęły nową kartę historii budowy narodowej gospodarki morskiej i floty wojennej.
  Na łamach „Bandery” przypominamy ten ważny akt oraz przedstawiamy kulisy ówczesnych wydarzeń politycznych i militarnych, które doprowadziły do przejęcia Pomorza od Niemców przez gen. broni Józefa Hallera.
  zobacz więcej