Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

W niedzielę, 29 maja, na skwerze Kościuszki, przy Pomniku Polska Morska marynarze oddadzą hołd wszystkim weteranom oraz uczestnikom misji poza granicami kraju. W asyście honorowej Marynarki Wojennej delegacje Garnizonu Gdynia oraz władz samorządowych złożą wiązanki kwiatów.
PLAN OBCHODÓW W GARNIZONIE GDYNIA
29 maj 2022 r., godz. 10.00
Gdynia – Skwer Kościuszki

  • odegranie „Hymnu RP” z jednoczesnym podniesieniem flagi państwowej na maszt;
  • odczytanie rozkazu okolicznościowego Dowódcy Garnizonu Gdynia;
  • wystąpienia okolicznościowe;
  • złożenie wiązanek kwiatów;
  • odegranie sygnału „Cisza”, „Hymnu do Bałtyku” oraz „Pieśni Reprezentacyjnej WP”;
  • defilada Kompani i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystościach.


***
Żołnierze Wojska Polskiego w misjach zagranicznych uczestniczą od 1953 roku. W tym czasie wzięli udział w ponad 90 misjach i operacjach pokojowych organizowanych przez ONZ, OBWE, UE i NATO. Uczestniczyło w nich ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy i pracowników wojska. W trakcie misyjnej służby zginęło 120 Polaków a ponad 800 zostało rannych (najwięcej w Iraku i w Afganistanie).

Pierwsze zwarte jednostki Wojska Polskiego pojawiły się w misjach wojskowych na szeroką skalę w 1973 roku, podczas operacji UNEF II w Egipcie. Obecnie polscy żołnierze uczestniczą w misjach poza granicami kraju miedzy innymi w Iraku (PKW Irak), Kosowie (PKW KFOR), Bośni i Hercegowinie (PKW EUFOR ALTHEA), Rumunii (PKW Rumunia), Libanie (PKW UNIFIL), Turcji (PKW Turcja), Łotwie (PKW Łotwa) oraz w basenie Morza Śródziemnego (PKW IRINI), a także w Republice Środkowoafrykańskiej (EUMAM RCA).

W 2011 roku Sejm RP ustanowił 29 maja Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W tym samym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie obchodzono 29 maja 2012 roku.


Tekst: Sekcja Prasowa 3.FO
24.05.2022 r.