Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 Maja

Autor zdjęcia: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3.FO
Maj jest miesiącem szczególnym w dziejach naszego Państwa. W tym miesiącu przypada bowiem istotne dla historii Polski święto - Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja. W maju obchodzimy również Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z tradycją, w garnizonie Gdynia, w poniedziałek i wtorek odbędą się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 231. rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski – Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji delegacje marynarzy złożą kwiaty w miejscach pamięci oraz będą uczestniczyć w nabożeństwach w intencji Ojczyzny. Na okrętach 3. Flotylli Okrętów zostanie podniesiona wielka gala banderowa.


PLAN OBCHODÓW W GARNIZONIE GDYNIA


2 maj 2022 r. (poniedziałek)
Gdynia

  • 12:00 – uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (Nabrzeże Pomorskie przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica);
  • 17:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza).

 


3 maj 2022 r. (wtorek)

Gdynia

  • 08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach 3. Flotylli Okrętów;
  • 10:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Świętojańska);
  • 11:30 – uroczysty apel z okazji Święta Narodowego 3 Maja (pomnik Konstytucji, ul. Słowackiego).

 


Sopot

  • 18:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie;
  • 19:15 – uroczysty apel z okazji Święta Narodowego 3 Maja (Pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu, ul. Kościuszki).

 


***

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.


Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.


Tekst: Sekcja Prasowa 3.FO

Zdjęcie: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak
29.04.2022 r.