PLAN OBCHODÓW W GARNIZONIE GDYNIA
2 maj 2022 r. (poniedziałek)
Gdynia
- 12:00 – uroczysty apel z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (Nabrzeże Pomorskie przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica);
- 17:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza).
3 maj 2022 r. (wtorek)
Gdynia
- 08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach 3. Flotylli Okrętów;
- 10:00 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (ul. Świętojańska);
- 11:30 – uroczysty apel z okazji Święta Narodowego 3 Maja (pomnik Konstytucji, ul. Słowackiego).
Sopot
- 18:00 – msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego w Sopocie;
- 19:15 – uroczysty apel z okazji Święta Narodowego 3 Maja (Pomnik Martyrologii Mieszkańców Sopotu, ul. Kościuszki).
***
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem „winni łączyć się Polacy”. Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.
Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.
Tekst: Sekcja Prasowa 3.FO
Zdjęcie: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak
29.04.2022 r.