Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach …

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach …

1 zdjęcie w galerii
Autor zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch / 3.FO
W dniu poprzedzającym Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa w 3. Flotylli Okrętów odbyło się spotkanie edukacyjne z weteranem misji stabilizacyjnych.

Podczas spotkania kpt. mar. Witold Kortyka z Komendy Portu Wojennego Gdynia, wielokrotny uczestnik misji pokojowych w Iraku, Afganistanie i Kosowie (na których łącznie przebywał blisko siedem lat), a także członek Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Państwa, podzielił się wiedzom na temat sposobów i metod udzielania pomocy i wsparcia poszkodowanym podczas misji oraz ich rodzinom. W sposób szczególny opisał system opieki obejmujący weteranów oraz uwarunkowania prawne regulowane przez „Ustawę o weteranach”.


Dzień 21 grudnia, decyzją nr 296/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 lipca 2015 roku ustanowiony został Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach poza Granicami Państwa. Niniejsza data nawiązuje do najtragiczniejszego wydarzenia w historii udziału Sił Zbrojnych RP w misjach poza granicami państwa z 21 grudnia 2011 roku, kiedy to w wyniku wybuchu miny pułapki zginęło pięciu polskich żołnierzy z 20. Brygady Zmechanizowanej.

19.12.2019 r.