W hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę…

W hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę…

46 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch / 3FO
Zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów na grobach wojennych, warty honorowe w miejscach pamięci narodowej - w ten sposób, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych (31 października), marynarze uczczą pamięć tych, co odeszli na wieczną wachtę. Delegacje jednostek Marynarki Wojennej od Świnoujścia do Gdyni odwiedzą groby marynarzy spoczywających w różnych zakątkach polskiego wybrzeża.
Uroczystości w Gdyni rozpoczną się o godzinie 08:00 na Cmentarzu Parafialnym w Baninie, gdzie zapalone zostaną znicze i złożone wiązanki kwiatów na grobie, tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, admirała floty Andrzeja Karwety – byłego dowódcy Marynarki Wojennej. Następnie delegacje marynarzy oddadzą hołd pochowanym na Cmentarzu Komunalnym w Gdyni Witominie admirałowi Romualdowi Wadze i komandorowi Bolesławowi Romanowskiemu. Na Cmentarzu Wojennym w Gdyni Redłowie, na grobach Obrońców Wybrzeża z 1939 roku, zapłonie 600 zniczy w barwach narodowych tworząc biało-czerwoną flagę. W tym miejscu marynarze oddadzą także hołd kontradmirałowi Włodzimierzowi Steyerowi.

Dalsze uroczystości odbędą się na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywie. Marynarze złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze w Kwaterze Pamięci (kwatery admirała Józefa Unruga, kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, kontradmirała Jerzego Staniewicza, komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, grób kontradmirała Adama Mohuczego oraz pozostałych marynarzy pochowanych w panteonie pamięci) a także na grobach wiceadmirała Piotra Kołodziejczyka, komandora Bogusława Gruchały i komandora Mariana Sucharzewskiego. Uroczystości z udziałem Marynarki Wojennej zakończą się w Porcie Wojennym Gdynia, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów pod pomnikiem patrona 3. Flotylli Okrętów komandora Bolesława Romanowskiego.

W imieniu Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka i własnym marynarze wystawią posterunki honorowe, złożą wiązanki i zapalą znicze na grobach ofiar katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem: śp. marszałka sejmu RP Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej, a także śp. Anny Walentynowicz, śp. Arkadiusza Rybickiego oraz śp. Leszka Solskiego – na gdańskim cmentarzu Srebrzysko.

W Dniu Wszystkich Świętych, 1 listopada o godzinie 12:00, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu, Dziekan MW ks. kmdr Zbigniew Recko odprawi mszę świętą w intencji marynarzy i żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny oraz wszystkich zmarłych. W tym samym czasie, na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie, z udziałem wojskowej asysty honorowej, odbędzie się złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej.

W sobotę, 2 listopada o godzinie 18:15, w Rewie, w asyście honorowej MW odbędą się uroczystości w Alei Zasłużonych Ludzi Morza. Po uroczystym złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy pod Krzyżem Morskim z pokładu kutra rybackiego zwodowany zostanie wieniec, jako symbol pamięci o tych, którzy zginęli na morzu.