Komunikat MON: Uczcimy Święto Niepodległości z szacunkiem dla munduru

W tym roku, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 103 salach tradycji w jednostkach wojskowych w całym kraju będzie można spotkać się z żołnierzami, podziękować im za ich służbę, a także zobaczyć mundury Wojska Polskiego i sprzęt wykorzystywany przez żołnierzy.
„Formuła konfliktów się zmienia, ale polski żołnierz jest taki sam. Niezmienny pozostaje jego morale, honor, postawa, troska o bezpieczeństwo Polski i jej mieszkańców. Te wszystkie wartości symbolizuje mundur. Dlatego dziś wzywam do okazywania szacunku tym, którzy w mundurach służą nam wszystkim, poświęcają się dla Ojczyzny, ryzykują zdrowiem oraz życiem. Dlatego podjąłem decyzję, by tegoroczne  Święto Niepodległości było również Dniem Szacunku dla Munduru” - tymi słowami w Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zachęca w tym roku do wspólnego upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości.
 Centralne obchody odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To tam żołnierze pełnią „wieczną wartę” przy Grobie Nieznanego Żołnierza.  Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godziny 14.00, zapraszamy na Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu polskich miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy dotyczące Wojska Polskiego.

W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie RP zostanie otwarta   specjalna wystawa „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”. Zaś o godz. 17.30 zapraszamy na capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa.