Dzień Weterana w Dowództwie Brygady

5 zdjęć w galerii
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest polskim świętem obchodzonym 29 maja. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku ustawą o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 1 kwietnia 2012 roku, i w tym samym roku po raz pierwszy oficjalnie obchodzony był Dzień Weterana w Polsce.
W poniedziałek 30 maja w Dowództwie Brygady odbyły się ciekawe zajęcia z weteranem misji poza granicami kraju. Chorąży Bogusław Kalinowski przybliżył uczestnikom spotkania specyfikę służby poza granicami kraju, a w szczególności swoje misyjne doświadczenia oraz ważne zadania wykonywane przez Wojsko Polskie. Bardzo istotnym jest okazywanie szacunku i wsparcia dla żołnierzy, którzy na wezwanie ojczyzny pełnili i pełnią trudną, niebezpieczną i odpowiedzialną służbę. Wysłuchanie i możliwość rozmowy z żołnierzem 3 Brygady Radiotechnicznej, który uczestniczył w misjach było jedyną w swoim rodzaju lekcją oraz możliwością poznania specyfiki służby podczas działań wojennych.

Na zakończenie spotkania żołnierze oraz pracownicy mieli okazję zobaczyć pochodzącą z prywatnej kolekcji nowoczesną broń strzelecką oraz optykę czołowych producentów na świecie.


***
chor. Bogusław Kalinowski służbę wojskową rozpoczął 8 listopada 1995 roku. W 2004 roku wyjechał na III zmianę PKW IRAK, gdzie służył w pierwszej grupie bojowej w Al. Hillah. Korzystając z możliwości w 2009 roku wyjechał na kolejną misję, tym razem do Afganistanu, gdzie brał udział w zgrupowaniu Kabul Afghanistan International Airport w Kabulu realizując ważne zadania w grupie Close Protection Team. Od 2010 roku pełni służbę w 3 Brygadzie Radiotechnicznej.

zdjęcia: 3 BRt, archiwum prywatne chor. Kalinowski