BŁOTNIAK-21

22 zdjęć w galerii
W dniach 7-11 czerwca, przeprowadzono jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych 3 Brygady Radiotechnicznej w 2021 roku – ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem BŁOTNIAK-21.
W ćwiczeniu uczestniczyli żołnierze Dowództwa 3 Brygady Radiotechnicznej i 3 batalionu radiotechnicznego oraz wydzielone siły i środki z pozostałych batalionów radiotechnicznych.

Ćwiczenie rozpoczęto równocześnie w dwóch lokalizacjach, w 3 Sandomierskim brt przez Kierownika ćwiczenia Dowódcę 3 Brygady Radiotechnicznej gen. bryg. Dariusza Krzywdzińskiego oraz w OSPWL Orzysz przez Zastępcę KĆ ppłk. Leszka Ślimaka.

Głównym celem ćwiczących Radiotechników było zgrywanie działania obsady brt z działaniami podległych pododdziałów w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych oraz wyrabianie właściwych umiejętności i nawyków, niezbędnych w walce.

Przez pięć dni żołnierze realizowali zróżnicowane zadania mające na celu sprawdzenie przygotowania batalionu do planowania, organizowania i realizacji działań posiadanymi siłami i środkami. Wykonano przemieszczenia wysuniętych posterunków radiolokacyjnych w warunkach zmiennej sytuacji taktycznej zapewniając ich zdolność do rozpoznania przestrzeni powietrznej na nowych pozycjach.  

Podczas ćwiczenia wprowadzonych zostało wiele epizodów taktycznych i symulowanych zdarzeń losowych, które miały na celu sprawdzenie działania żołnierzy w obszarze logistycznym, medycznym, zabezpieczenia bojowego oraz łączności.
W ramach współdziałania z 5 pchem, 31 BLT, 12 BBSP oraz 25 BKPow żołnierze 3 batalionu radiotechnicznego ćwiczyli m.in.:
- realizację procedury MEDEVAC, podczas której dokonano ewakuacji medycznej rannego przy pomocy śmigłowca,
- dekontaminację sprzętu ciężkiego,
- sprawdzenie pracy trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej NUR-15M podczas wykrywania bezzałogowych statków powietrznych.


zdjęcia: por. Katarzyna Chabel