77. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

8 zdjęć w galerii
8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony na pamiątkę zakończenia II wojny światowej.
Z okazji 77. rocznicy na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu odbył się apel w którym udział wzięli żołnierze Garnizonu Wrocław, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowni, organizacje kombatanckie oraz mieszkańcy Dolnego Śląska.

Podczas uroczystości Dowódca Garnizonu Wrocław płk Jerzy Kwika przypomniał czyny polskiego oręża, miejsca zaciętych walk w obronie Ojczyzny w 1939 roku oraz oddał hołd tym, którzy walczyli w kraju i na obczyźnie na wszystkich frontach II wojny światowej.


Po wystąpieniach okolicznościowych odmówiono modlitwę ekumeniczną, odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa wystawiona przez 10 Pułk Dowodzenia oddała salwę honorową. Na zakończenie obchodów Dowódca Garnizonu wraz z przedstawicielami jednostek i instytucji wojskowych złożył wieniec przy Pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego.

zdjęcia: 10 Pułk Dowodzenia, plut. Urbaniak
Dzisiejsza uroczystość, zorganizowana w symbolicznym miejscu, przed pomnikiem Żołnierzy Wojska Polskiego, przedstawiającym polskich żołnierzy w 1939 roku biorących udział w kampanii wrześniowej oraz żołnierzy II Armii Polskiej z 1945 roku jest upamiętnieniem poległych w walkach - żołnierzy którzy na trwałe zapisali się swoim bohaterstwem i odwagą w naszej historii.