None

Pokonałeś koronawirusa - oddaj osocze - pomóż

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej zwrócił się z apelem do żołnierzy, którzy zakazili się koronawirusem i wyzdrowieli, aby oddawali osocze. "Oddawanie osocza jest gestem, który ma ogromne znaczenie. Sam, kiedy tylko będzie to możliwe też oddam osocze" - zadeklarował minister.
"Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych. Jest coraz częściej stosowane, ale niestety brakuje go w centrach krwiodawstwa" - podkreślił Szef MON w komunikacie opublikowanym we wtorek przez resort.

"Proponuję wziąć przykład z gen. Jarosława Miki, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który był jednym z pierwszych pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce i nie wahał się ani chwili, by oddać osocze po wyzdrowieniu - poinformował Minister.

Błaszczak podziękował też żołnierzom zaangażowanym w walkę z pandemią, podkreślił, że służą oni na pierwszej linii frontu. "Jestem przekonany, że kolejny raz udowodnicie, że na żołnierzach zawsze można polegać" - podkreślił.

Narodowe Centrum Krwi informuje, że ratunkiem dla ciężko chorych jest terapia osoczem od ozdrowieńców – osób, które wyzdrowiały lub przeszły zakażenie bezobjawowo.
Takie osoby, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji. Dostępne wyniki wskazują, że przetaczanie osocza ozdrowieńców jest skuteczne i może pomóc chorym na COVID-19. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.