None

82. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

12 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: S. Tomczak. kpr. Ł. Urbaniak
W niedziele, 8 marca, we Wrocławiu, uczczono 82. rocznicę ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Rodzina Rodła kultywuje pamięć o Polakach mieszkających przed II wojną światową na terenie Niemiec, którzy walczyli o zachowanie polskości.
Obchody rozpoczęły się w godzinach porannych uroczystą zbiórką przy tablicy z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła, umieszczoną przed kościołem pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim, w którym do 17 września 1939 roku odbywały się msze w języku polskim. Był to we Wrocławiu jeden z budynków, w którym spotykali się przedwojenni Polacy.
 
W trakcie uroczystości nie zabrakło przemówień okolicznościowych, apelu pamięci i salwy honorowej. Delegacja żołnierzy Garnizonu Wrocław na czele z I Zastępcą Dowódcy Garnizonu Wrocław płk. Markiem Brzezichą złożyła symboliczny wieniec.
 
Następnie kompania honorowa, poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli do katedry wrocławskiej, gdzie odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej i homilię wygłosił Metropolita Szczecińsko-Kamieński abp Andrzej Dzięga.
 
Po zakończonej modlitwie na uczestników uroczystości czekała degustacja tortu z wizerunkiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła, jak również gorąca wojskowa grochówka.

 
***

Przed wojną, nad rzeką Sprewą (hist. także Szprewą) mieszkało blisko półtora miliona Polaków. 6 marca 1938 roku w Berlinie, na I Kongresie Związku Polaków w Niemczech pojawiła się myśl, że Polacy mają obowiązek bronić swojej tożsamości narodowej, chronić polską tradycję, język, kulturę oraz zjednoczyć się pod jednym hasłem i jednym znakiem, a znakiem tym stało się Rodło. Znak Rodła, to przedstawienie biegu Wisły. Powstał po 1933 roku w odpowiedzi na zakaz używania symboli innych niż nazistowskie. Właśnie 6 marca 1938 roku odczytano po raz pierwszy Pięć Prawd, które nazwano małym dekalogiem polskości. Przekaz Rodła brzmiał: „Jesteśmy Polakami i należymy do Narodu Polskiego, Rodło jest symbolem naszego pochodzenia i naszej łączności z całym Narodem Polskim”. Tradycje Związku Polaków w Niemczech z okresu międzywojennego podtrzymuje do dziś Rodzina Rodła z Wrocławia.
 
 
None