None

Obchody 157. rocznicy powstania styczniowego

11 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. kpr. Łukasz Urbaniak
Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym oraz uroczysta zbiórka pod tablicą upamiętniającą studentów walczących w powstaniu styczniowym – tak w niedzielę, 26 stycznia, we Wrocławiu, obchodzono 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w bazylice p.w. św. Elżbiety, przy udziale Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych oraz pocztu sztandarowego 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, pod przewodnictwem ks. prałata płk. Janusza Radzika.
 
Po wspólnej modlitwie nastąpił uroczysty przemarsz w rejon Placu Uniwersyteckiego, gdzie rozpoczęto uroczystą zbiórkę.
 
W trakcie uroczystości nie zabrakło apelu pamięci, a dla uczczenia 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego kompania honorowa z 10 pdow oddała salwę honorową. Zbiórka zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów.
 
W wydarzeniu udział wziął Dowódca Garnizonu Wrocław gen. bryg. Dariusz Krzywdziński.


***
Powstanie styczniowe było polskim powstaniem narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Zostało ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim. Trwało do jesieni 1864 roku. Zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane - Litwę, Białoruś i część Ukrainy.
 
Było największym polskim powstaniem narodowym i spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało.
 
Tablica upamiętniająca studentów wrocławskiej uczelni walczących w powstaniu styczniowym znajduje się na gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstała z inicjatywy prof. Henryka Barycza i w setną rocznicę powstania tj. 1963 r. zawisa na południowej elewacji, nieopodal fontanny z Szermierzem. Choć w powstaniu styczniowym uczestniczyło w sumie kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu we Wrocławiu, to na tablicy widnieje tylko 12 nazwisk studentów - przede wszystkim wydziału prawa - którzy polegli w czasie powstańczych walk.
None