None

Żołnierska Pamięć

Żołnierze 3 Brygady Radiotechnicznej w przededniu Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa uczcili pamięć żołnierza, który zginął na misji.
Radiotechnicy na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu oddali hołd por. Robertowi Marczewskiemu, który zginął na służbie w Afganistanie.

Porucznik Marczewski miał 28 lat. Służył w 6 Batalionie Desantowo-Szturmowym w Gliwicach jako dowódca plutonu. Była to jego pierwsza misja zagraniczna. Zginął 20 czerwca 2008 roku niedaleko bazy Kushmond w prowincji Paktika w Afganistanie.
  
***
Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa został ustanowiony Dcyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 296/MON z dnia 23 lipca 2015 r.  Data nie jest przypadkowa. 21 grudnia 2011 roku doszło w Afganistanie do najtragiczniejszego zdarzenia w historii polskich misji. W wyniku zamachu zginęło pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala oraz szer. Krystian Banach. 21 grudnia ma służyć temu, by nie zatarła się pamięć o tych, którzy oddali życie na służbie.
None