None

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

22 zdjęć w galerii
Piknik militarny, msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym oraz uroczysty apel - tak we Wrocławiu dniach 10-11 listopada obchodzono Narodowe Święto Niepodległości.
W niedzielę, 10 listopada, na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, odbył się piknik „Służymy Niepodległej". Jednostki i instytucje wojskowe Garnizonu Wrocław, wspomagane przez grupy rekonstrukcyjne, zaprezentowały różnego typu sprzęt i pojazdy. W stanowiskach promocyjnych, poza przekazywaniem informacji o zadaniach jednostek i możliwości przyjęcia do służby wojskowej rozdawano ulotki, broszury i materiały informacyjne. Zwiedzający mieli możliwość przeprowadzenia darmowego badania morfologicznego w mobilnym punkcie poboru, zorganizowanym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką). Nie zabrakło również pysznej wojskowej grochówki.

O godzinie 15:00 przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych wspólnie odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Drugi dzień uroczystych obchodów rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Kościele Garnizonowym p.w. św. Elżbiety i koncelebrowana pod przewodnictwem JE biskupa Jacka Kicińskiego. W mszy świętej udział wzięli żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Wrocław, zaproszeni goście oraz społeczeństwo Wrocławia.

Następnie wielotysięczny tłum przemaszerował przez miasto w biało-czerwonych kolumnach, wspólnie celebrując ten szczególny dzień. Grupy wyruszyły z dwóch punktów miasta i połączyły się na Placu Wolności, gdzie odbył się uroczysty apel.

Punktualnie o godz. 11.30 dowódca uroczystości kpt. Pawł Ziń złożył meldunek o gotowości do uroczystego apelu I Zastępcy Dowódcy Garnizonu Wrocław płk. Markowi Brzezisze. W dalszej kolejności podniesiono flagę państwową i odegrano hymn państwowy.

W czasie uroczystości dowódcy i komendanci jednostek i instytucji wojskowych garnizonu dokonali wręczenia aktów mianowań oraz odznaczeń resortowych.

Przemówienia okolicznościowe wygłosili I Zastępca Dowódcy Garnizonu Wrocław, Wicewojewoda Dolnośląski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Prezydent Wrocławia.
None
Niepodległość nie jest tylko prawem, z którego jako wolny naród możemy w pełni korzystać, ale wiąże się też z obowiązkami. Jesteśmy różni, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten, to Ojczyzna, której służymy i dla której pracujemy. Nasze codzienne, sumienne i dobrze wykonywane obowiązki oraz przyzwoite życie to patriotyzm XXI wieku. Służmy zatem i czyńmy tak, jak byśmy chcieli aby nam czyniono
– powiedział I Zastępca Dowódcy Garnizonu Wrocław płk Marek Brzezicha.
Po niepodległościowym apelu pamięci, odczytanym przez Komendanta Garnizonu Wrocław mjr. Sławomira Skałeckiego, kompania honorowa z Akademii Wojsk Lądowych, pod dowództwem por. Karola Miłobóga oddała salwę honorową. Apel zakończyło wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada blisko 15 pododdziałów.