None

Wizyta Ministra Obrony Narodowej

4 zdjęć w galerii
Na terenie 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w obecności Szefa Ministerstwo Obrony Narodowej podpisano umowy na dostawy dla Wojsko Polskie amunicji do moździerzy samobieżnych Rak oraz pocisków rakietowych wykorzystywanych w wyrzutniach WR-40 Langusta, RM-70 i BM-21.
W czwartek, 29 kwietnia br., minister Mariusz Błaszczak poinformował o kolejnym etapie w procedurze pozyskania „Przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu” – NAREW. - Wojsko Polskie dysponuje już bronią przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu, brakowało nam dotychczas tego elementu, który jest pomiędzy Popradami a Patriotami. (…) Ten kontrakt jest przede wszystkim szasną i sposobnością na zapewnienie bezpieczeństwa oraz wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesną broń. To także szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił minister.

Minister przypomniał również, że trwa proces szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w przyszłym roku otrzymają dwie pierwsze baterie systemu Patriot.  - Jesteśmy w 3 Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej. To żołnierze tej brygady szkolą się w Stanach Zjednoczonych. Część z nich jest gotowa, aby przyjąć w przyszłym roku dwie baterie Patriot. Ta umowa została podpisana w marcu 2018 roku. Ze względu na podpisaną umowę offsetową, w tej transakcji partycypuje polski przemysł zbrojeniowy. Zadaniem tego sprzętu będzie zapewnienie bezpieczeństwa polskiego nieba w zakresie zdolności do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu – powiedział szef MON.

W obecności szefa MON  podpisano również umowy na dostawy dla Wojska Polskiego amunicji do moździerzy samobieżnych Rak oraz pocisków rakietowych wykorzystywanych w wyrzutniach WR-40 Langusta, RM-70 i BM-21. Podpisane umowy przewidują dostawy ponad 23 tys. sztuk amunicji moździerzowej oraz ponad 2,3 tys. sztuk pocisków rakietowych dla potrzeb wojsk rakietowych - artylerii.

Więcej informacji dostępne na stronie:
https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wzmocnienie-wspolpracy-mon-z-polskim-przemyslem-zbrojeniowym2

Zdjęcia: 3. BR OP
30.04.2021r.