None

Nietypowe obchody 25. rocznicy sformowania 34. Brygady Kawalerii Pancernej

28 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st.szer. Marcin SAWICKI
22.04.1995 89. Pułk Zmechanizowany został przeformowany w 34 Brygadę Kawalerii Pancernej
        Minęło dokładnie ćwierć wieku od kiedy utworzona została Nasza Brygada. Wtedy to, z przeformowania 89. Pułku Zmechanizowanego powstała 34 Brygada Kawalerii Pancernej, jaką znamy. W uroczystej zbiórce na placu apelowym z okazji 25-lecia Brygady udział wzięli żołnierze, wraz z Dowódcą 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, gen. bryg. Dariuszem Parylakiem i obecnym Dowódcą Hetmańczyków, płk Piotrem Zieją oraz pracownicy cywilni 34BKPanc. Mimo, iż świętować przyszło nam już 25 raz, obchody te były inne, niż wszystkie.
 
        „Spotykamy się w dniu dzisiejszym w dość specyficznej dla Wojska Polskiego scenerii, spotykamy się w skromnym gronie. Część z naszych żołnierzy realizuje zadania związane z zabezpieczeniem granicy państwowej i nie mogą być obecni na naszej zbiórce. Nie ma z nami byłych dowódców, żołnierzy brygady, sympatyków i władz samorządowych, którzy corocznie zaszczycali nas swoją obecnością” – rozpoczął płk Piotr Zieja.
 
        Przemawiając do zgromadzonych dowódca podsumował dotychczasowe funkcjonowanie jednostki, określił kierunki dalszego działania na przyszłość i zadania do bieżącej działalności.
 
         Istotnym akcentem 25. rocznicy powstania 34 Brygady Kawalerii Pancernej było zakończenie X Sztafety Pamięci Generała Buka, która decyzją dowódcy odbyła się mimo trudnych okoliczności. 536 kilometrów wirtualnego tym razem biegu miało na celu pielęgnowanie pamięci o tragicznie zmarłym byłym dowódcy brygady. Jak powiedział uczestnik wszystkich dotychczasowych edycji sztafety, st. chor. sztab. Mirosław Stachowski, Sztafeta Pamięci Generała Buka na stałe zapisała się w kartach Brygady, nie mogło więc jej zabraknąć i w tym roku.
 
         Korzystając z okazji, dowódca Brygady podziękował podległym żołnierzom i pracownikom  za dotychczasowy wysiłek i zaangażowanie – szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie, życząc zgromadzonym zdrowia, szczęścia, satysfakcji i inspiracji do dalszych działań.
 
 
         Fakt, iż obchody naszego jubileuszu odbyły się w znacznie skromniejszym zakresie, niż było to planowane, nie sprawił jednak, iż nasi Przyjaciele o nas zapomnieli. Drogą elektroniczną w dalszym ciągu spływają do nas niezliczone ilości życzeń, za co serdecznie dziękujemy i z tego miejsca zapraszamy na obchody za rok.  tekst: ppor. Piotr ZUBASZEWSKI
zdjęcia: st. szer. Marcin SAWICKI