Uroczyste obchody 77 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie

41 zdjęć w galerii
8 maja, przy Pomniku Armii Poznań, odbyły się garnizonowe uroczystości z okazji 77 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie
Przybyłe na uroczystości delegacje i zaszczytni goście, oddali hołd poległym, pomordowanym, oraz zaginionym i zmarłym w wyniku II Wojny Światowej.

List Wojewody Wielkopolskiego odczytała, reprezentująca go tego dnia,  II Wicewojewoda - Beata Maszewska.

"(Polacy) Walczyli w Kampanii Wrześniowej i Kampanii Norweskiej. W Operacjo Overlord i Bitwie o Berlin (…) W maju 1945 Polska armia była czwartą siłą koalicji antyhitlerowskiej. Dlatego z dumą przypominamy, że zwycięstwo sprzed lat było również dziełem Polaków a w gronie obrońców wolnego świata zajmujemy ważne miejsce (…) Wielkopolanie dobrze wiedzą, co znaczy umiłowanie wolności i w chwili próby potrafią pozostać wierni wyznawanym wartościom” – usłyszeliśmy.

Zwracając się do zebranych, organizator uroczystości, Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – Dowódca Garnizonu Poznań płk pil. Tomasz Jatczak powiedział:

Dziś mija 77 lat od zakończenia II Wojny Światowej. To jedna z ważniejszych dat w historii Europy. Polska był pierwszą ofiarą tej agresji (…) Polacy cierpieli od pierwszych chwil. Walczyli, ginęli, ale nigdy nie się nie poddali. Nigdy nie przestali myśleć o wolnej i suwerennej Polsce. Walczyli na wszystkich frontach: na wschodzie, na zachodzie, na północy, na południu, pod niebem Wielkiej Brytanii i nie tylko (...) ” i dodał, że choć konflikt zakończył się 8 maja, to dla Polski nie skończyły się trudne czasy - „Ciągle nie byliśmy państwem suwerennym, dlatego dla nas ta rocznica ma słodko-gorzki smak” – kontynuował płk Jatczak.
„Choć walczyli w całej Europie, to zawsze walczyli o Polskę. Zawsze myśleli o tym, że do tej Polski kiedyś powrócą, jako wolnej i suwerennej ojczyzny” - powiedział płk Jatczak. „W tym symbolicznym miejscu pamiętamy o nich i oddajemy im należny im szacunek. Cześć i chwała Bohaterom!”

Podczas uroczystości, odczytany został Apel Pamięci, będący jedną z najwyższych form uczczenia pamięci żołnierzy poległych w bojach i pomordowanych w miejscach kaźni.


kpt. Anna Issel