Pożegnanie PKW ORLIK-10

22 zdjęć w galerii
25 listopada w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego odbyło się pożegnanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK-10, którego główny trzon stanowi Krzesińska Baza
Rozpoczynając uroczystość, Dowódca 31BLT płk pil. Łukasz Piątek, zwrócił się do zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła i płk pil. Tomasz Jatczak, zwracając uwagę na to, iż 31BLT już po raz trzeci wystawia kontyngent w celu realizacji misji sojuszniczej w krajach bałtyckich.

Jak podkreślił płk pil. Piątek – zgodnie z przyświecającą Polakom i żołnierzom dewizą - za wolność naszą i waszą - stajemy teraz na straży granic powietrznych i suwerenności państw bałtyckich. Tam gdzie jedziecie będziecie odgrywali szczególną rolę, życzę Wam satysfakcji z wykonywanych zadań i bezpiecznego powrotu do domu. Wyrażając przekonanie, że zadania realizowane w ramach PKW ORLIK – 10 zostaną wykonane przez żołnierzy kontyngentu wzorowo, zapewnił o gotowości do wsparcia rodzin, które w wymagającym świąteczno – noworocznym czasie pozostaną w kraju.

Zwracając się do zgromadzonych, Inspektor Sił Powietrznych – gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła, wyraził przekonanie że poziom wyszkolenia i postawa żołnierzy kontyngentu sprawią, że realizowane w ramach PKW ORLIK 10 zadania zostaną wykonane na bardzo wysokim poziomie. Podziękował też Dowódcy 31BLT za deklarację wsparcia rodzin żołnierzy PKW ORLIK-10.  Wam życzę wytrwałości. Róbcie to co robicie na co dzień, bo robicie to dobrze. Lećcie strzeżcie, wypełniając spoczywające na Was zadania. Wszystkiego dobrego Chłopcy i Dziewczęta – powiedział, kierując swoje słowa bezpośrednio do żołnierzy kontyngentu, gen. Pszczoła.

Miałem dziś zaszczyt podpisać protokół świadczący o przekazaniu PKW ORLIK-10 we władanie DORSZ – powiedział wygłaszając swoją przemowę gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński. Rozpoczyna się dziesiąty Polski Kontyngent Wojskowy ORLIK, który jest trzecią misją w krajach bałtyckich dla 31BLT i jestem pewny że zrealizujecie ją doskonale – zaznaczył. Dowódcy PKW i jego żołnierzom życzę bezpiecznej realizacji zadań, na pewno wykonanych profesjonalnie. Życzę Wam udanego przebazowania. Jutro przeprowadzony ma być rzut powietrzny, we wtorek odbędzie się ceremonia przekazania dyżuru w Szawle a od środy rozpoczniecie już swój dyżur w rejonie państw bałtyckich.

Podczas zbiórki odczytano Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 2021 r. o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej, na którego podstawie od 15 listopada 2021 r. do 15 kwietnia 2022 r. Polski Kontyngent Wojskowy, o liczebności do 150 żołnierzy i pracowników wyposażonych w 4 samoloty F-16 wraz z niezbędnym zabezpieczeniem, zostanie użyty w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej.


kpt. Anna Issel