Powitanie PKW Islandia

10 zdjęć w galerii
1 października w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego, odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy pełniących misję w ramach PKW Islandia,
W Łasku żołnierzy przywitali: Zastępca Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, Dowódca 2SLT gen. bryg pil. Ireneusz Nowak i Dowódca 32 BLT płk pil. Piotr Ostrouch.
Za wytężoną służbę w ramach PKW podziękował żołnierzom ppłk pil. Michał Kras - Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia.

Przez ostatnie trzy tygodnie personel techniczny oraz piloci wielozadaniowych samolotów F-16 pełnili dyżur bojowy w ramach natowskiej Air Policing na Dalekiej Północy.
Jak zaznacza ppłk pil. Michał Kras Dowódca PKW Islandia - celem misji było pilnowanie, by przestrzeń powietrzna Islandii nie została naruszona przez wrogie statki powietrzne. W razie potrzeby polscy piloci mieli także udzielać pomocy załogom cywilnym, znajdującym się w sytuacjach awaryjnych.
Oprócz lotów patrolowych lotnicy realizowali także loty treningowe, aby utrzymać ciągłość szkolenia, co w wymagających i niezwykle surowych warunkach pogodowych Islandii było dla nich niezwykle cennym doświadczeniem.
Dyżur bojowy pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Islandii (PKW Islandia) zakończył się 27 września, natomiast rotacja żołnierzy i sprzętu wojskowego trwa do 10 października br.

Główny trzon kontyngentu stanowili żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP w misji wzięły udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz do 140 żołnierzy i pracowników cywilnych.
W ramach kończącego się właśnie PKW polscy piloci spędzili około 150 godzin w przestrzeni powietrznej Islandii.


kpt. Michał Kolad, kpt. Anna Issel 
foto. kpt. Michał Kolad, st. sierż. Piotr Gubernat