F-16 w ćwiczeniu Defender Europe 22

1 zdjęcie w galerii
W dniach 1-27 maja Polska jest jednym z państw – gospodarzy ćwiczenia Defender Europe 22 (DE22)
W tym organizowanym przez amerykańskie siły zbrojne, międzynarodowym, cyklicznym przedsięwzięciu szkoleniowym, którego celem jest  budowanie gotowości oraz interoperacyjności między sojusznikami w ramach NATO, udział biorą także polskie myśliwce F-16.

16-19 maja, w ramach DE22, F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, zrealizowały misje bezpośredniego wsparcia lotniczego (ang. close air suport - CAS) na rzecz wykonującej swoje zadania na poligonie w Drawsku Pomorskim 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz ćwiczącej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu 6 Brygady Powietrzno-Desantowej.

Wykonywanie tego rodzaju misji lotniczych, w trakcie tak dużego ćwiczenia o charakterze defensywnym jakim jest Defender Europe 22, w ramach którego sprawdzana jest zdolność wykonywania zadań ćwiczących wojsk, podczas wspólnej operacji bojowej, było dla pilotów F-16 kolejną szansą doskonalenia procedur i wzmacniania interoperacyjności.

***

Defender-Europe 22 to manewry na które składa się szereg złożonych zadań taktyczno-ogniowych realizowanych na wielu lokalizacjach w Polsce oraz w innych państwach członkowskich i partnerskich NATO. 

Na terytorium Rzeczypospolitej ćwiczy blisko 7000 żołnierzy z Polski, USA, Francji, Szwecji, Dani i Wielkiej Brytanii, wykorzystując ponad 3000 jednostek sprzętu bojowego.

Defender Europe jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym, zaplanowanym z dużym wyprzedzeniem. Ćwiczenie to nie jest wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.


kpt. Anna Issel 
foto. archiwum 31BLT