F-16 na ćwiczeniu Dragon-21

3 zdjęć w galerii
Dragon-21 to największe tegoroczne cykliczne ćwiczenie taktyczne z wojskami, organizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Celem tego ćwiczenia jest przygotowanie i realizacja zadań we wszystkich domenach funkcjonowania Sił Zbrojnych RP (na lądzie, wodzie, w powietrzu i cyberprzestrzeni).

Dragon-21 jako narodowe ćwiczenie o charakterze defensywnym, przeprowadzane jest z udziałem sił sojuszniczych NATO. Jako wiarygodny i kluczowy sojusznik w regionie, korzystamy bowiem z gwarancji bezpieczeństwa jakie daje nam NATO, a jednocześnie będąc jednym z ogniw tego bezpieczeństwa, jesteśmy świadomi spoczywających na nas zobowiązań, do których realizacji dążymy przez ciągłe ćwiczenia i treningi wojskowe, które są platformą wdrażania i doskonalenia nowego sprzętu  i uzbrojenia, adaptacji istniejących technik, taktyk i procedur.

W ramach ćwiczenia Dragon-21, lotami realizowanymi na rzecz ćwiczących pododdziałów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, rozpoczęliśmy nasze działania na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. W kolejnych dniach F-16 z 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego przeprowadziły misje bezpośredniego wsparcia lotniczego, loty rozpoznawcze, misje ofensywnego i defensywnego zwalczania potencjału powietrznego realizowane wspólnie z 4 Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego, na rzecz tegorocznych głównych ćwiczących, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej i 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, na poligonach w Nowej Dębie i Orzyszu.
Przed nami kolejne dni intensywnych lotów w ramach Dragona-21 i towarzyszących mu ćwiczeń.

 

 

Kpt. Anna Issel

Foto. z archiwum 2 SLT - Bartosz Bera